Altın Sözler

Magnum kurucularından Robert Capa

‘‘Fotoğrafınız yeterince iyi değilse, olaya yeterince yakın değilsiniz demektir’’

‘‘Bir savaş fotoğrafçısı olarak hayatımın sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim’’

‘‘Her savaş, yaşlanan kadın sanatçı gibidir. Bir savaş, her geçen gün daha az fotoğraf vermeye başlar ve  zaman geçtikçe daha tehlikeli olur’’

Robert Capa

 

 

Eugene Smith

“Ben bir fotoğraf çekmek için aylarca dolaştığımı bilirim. İspanya’yı çok severim. Bu ülke içerisinde istediğim pozları çekebilmek için 10 bin kilometre yol katettim. Madrit’te fotoğraf çekebilmek için öncelikle İspanya tarihini iyi bir tarihçi kadar öğrenebilmek gayreti ile yüzlerce eser okudum. Toplumu, insanları, yaşayışlarını araştırdım. Ondan sonra fotoğraf makinama elimi attım ve bir foto muhabiri olarak çalışmaya başladım. Başarının sırrını öğrenmek istiyorsanız siz de bu yoldan yürüyünüz…”

“İnsanların fotoğraflarını çekmek istiyorsanız öncelikle o insanları tanımayı öğreniniz. İnançlarını, tavır ve hareketlerini, hislerini anlamaya çalışınız. Biliniz ki kültürünüz ve meşgul olduğunuz konu hakkındaki bilginiz ne kadar derin olursa, başarı oranınız da o kadar büyük olur.”

Eugene Smith

 

Ansel Adams

”Fotoğraf çekmezsiniz, yaparsınız.”

”İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır.”

”Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı.”

Ansel Adams

 

 

 

Sebastiao Salgado

“Bence fotoğraf, eşzamanlı tanımlamadır. Bir saniyeden kesit alınırken konunun önemi, sizin titiz bir organizasyonla şekilleri nasıl ifade ettiğinizle doğru orantılı olarak ortaya çıkar. foto muhabiri ile fotoğrafını çektiği konu arasındaki ilişki, tıpkı daireye çok iyi bir şekilde yapılan teğet gibidir. zarif, dramatik, tesirli…”

”Ben kimseden fotoğraflarımın ışığına ya da tonlara hayran olmasını beklemiyorum. Ben sadece fotoğraflarımın insanları bilgilendirmesini, onları kışkırtmalarını istiyorum.”

Sebastiao Salgado

 

 

 

Alfred Eisenstaedt

”Benim stilim 60 yıl boyunca hiç değişmedi. Ben, biraz diplomat, biraz da fotoğrafçı olmak zorundayım. İnsanlar çoğu zaman beni ciddiye almadılar, çünkü çok az ekipman taşıdım ve gereksiz telaşe yapmadım. 1949′da evlendiğim zaman karım bana sordu; ‘Senin gerçek fotoğraf makinen nerede?’ Asla bir sürü ekipman taşımadım. Hayattaki düsturum şu oldu: ‘sadeliği koru’… Benim fotoğrafçılık anlayışım bu, dikkati çekmemek ve kalabalığa karışmak!

Alfred Eisenstaedt

 

 

 

Henri Cartier-Bresson

Benim yaklaşımımda fotoğraf makinesi, bir not defteri, “an”ı saptamada bir sezgi aracıdır. “An”ı yakalamadaki ustalık, bence vizörden görülen görüntüleri çok kısa bir zamanda görsel bi biçimde düzenleyebilme ve anlık kararlar alabilme yeteneğidir. Bu eylem; akıl disiplinini, duyarlılığı, yerleşik bir geometri anlayışını, herşeyden önce bir konsantrasyonu gerektirir. Kişi, bu yöntemle çok sade bir anlatım biçimine ulaşabilir.

Henri Cartier-Bresson

 

 

Don McCullin

“Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makinalar takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil… ”

Don McCullin

 

 

 

James Nachtwey

”Ben, fotoğrafçılıkla ilgili açıklama yapmaya çalışmıyorum. Dünyada olup bitenlerle ilgili açıklama yapmak için fotoğrafı kullanmaya çalışıyorum.”

”Yapılması gereken tek bir iş var. O da dünyada olup bitenleri kayıt etmek. Ben insanları uykularından uyandırmaya çalışıyorum”

”Fotoğraflarımın görsel tarihin bir parçası olmasını arzuluyorum. Çektiklerim, ortak hafızamızın ve ortak bilincimizin bir parçası olsun istiyorum”

”Eskiden kendimi savaş fotoğrafçısı olarak lanse ederdim. Şimdi ise savaş karşıtı (anti-war) fotoğrafçı demeyi daha doğru buluyorum”

James Nachtwey

 

Dorothea Lange

“Bir kişi, yarın sanki kör olacakmışcasına fotoğraf makinesini kullanmalıdır.”

”Bir konu seçin ve yoruluncaya kadar onunla çalışın. Seçtiğiniz konu sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz birşey olmalı”

”Fotoğrafçının gerçekten bir fotoğrafçı olmasıyla, aslan terbiyecisinin aslan terbiyescisi olmasının aynı şekilde gerçekleşmesi tesadüfi değildir”

Dorothea Lange

 

Lewis Hine

“Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım”

”Fotoğraf karanlığı aydınlatır ve cehaleti açığa çıkarır”

”Fotoğraflar yalan söylemez, ama yalancılar fotoğraf çekebilir”

”Son tahlilde iyi fotoğraf bir sanat sorusudur”

Lewis Hine

 

 

Ara Güler

“Fotograf niye sanat değildir. Çünkü hakikatın parçasınını yakalayan bir şeydir. Hakikat olduğu için fotograf mevcuttur”

”Fotograf o kadar mühim bir şeydir ki… Yani sanat olsa da, olmasa da… Sanat olmasına lüzum yoktur fotografın. Fotograf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun. Biz tarihçiyiz, aslında tarih yazıyoruz. Görsel tarih yazıyoruz. Devir görsellik devridir. Yazı edebiyat devri bitmiştir.

”Öyle karanlık oda numaraları yapan herifleri de … Bütün bunlar aslında fotografın mikroplarıdır.”

Ara Güler

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>