Kameralar

Fotomuhabiri’nde sizler için hazırladığımız ekipman sayflarından en önemlisi kameralar (fotoğraf makineleri) tabiki. Pek çok markanın modeli arasından bu sayfada öne çıkanları sıralayacağız. Sizlere kısa bilgilendirici açıklamalarıyla birlikte sunduğumuz kameraları profesyonel, yarı profesyonel ve başlangıç segmentlerde sunuyoruz. Her kameranın karşısında bir de B&H Photo linki ve markanın modelinin resmi sitesindeki sayfasının linki bulunuyor. Açıklamalar bizim ve fotoğraf ile profesyonel olarak ilgilenen arkadaşlarımız ile uluslararası isimlerin yorumlarından derlenerek oluşturulmuştur. Burada Canon mu yoksa Nikon mu gibi hiçbir markayı öne çıkarmak gibi bir gayret içinde olmayacağız :)

 

PROFESYONEL

Canon Eos 5D Mark III

Canon’un bu seride çıkardığı ilk modelinden beri her alandan fotoğrafçının ilk tercihleri arasında yer alan Eos 5D’nin son ürünü. Canon Eos 5D serileri ile öyle büyük başarılar yakaladı ve cirolar yaptı ki, 5D serisi fotoğraf piyasasında bir fenomen haline geldi. 5D’lerin son modeli Mark III, gözü kapalı alınabilecek bir gövde. 22.3 milyon megapiksel olarak tanıtılan kamera, son derece iyi bir video çekme kabiliyetine de sahip. Bir önceki modeline göre çekim hızı da artırılan ve saniyede 6 kareye ulaşan Eos 5D Mark III, 61 noktalı otomatik odaklama özelliğine de sahip. ISO 102.400′e yükseltilebilir ISO 100–25.600 hassasiyet, manuel kontrolle Full HD video, 14 bit’lik DIGIC 5+ işlemci, HDR modu gibi son derece teknolojik bir fotoğraf makinesi.  Fiyat olarak, 5D Mark II’nin çıkış fiyatından daha fazla bir rakamla piyasaya sürüldü. Mark III’ün en önemli özelliği düşük ışıkta yüksek ASA’da verdiği sonuçlar; yüksek ASA’da noise oranı düşürülmüş ve son derece doğal görseller elde ediliyor. Canon, Eos 5D Mark III için 150 bin kare perde ömrü garantisi de veriyor. Bir önceki modeline göre kart yuvasını da ikiye çıkarmışlar, hem Compact Flash hem de SD kart yuvası mevcut. Ancak elinizde EOS 5D Mark II varsa, Mark III’e terfi etmenizi al-sat sonucu oluşacak aradı $1000-1500 dolarlık fark nedeniyle pek önermiyoruz. Çünkü bir alt modeli 5D Mark II de üstün performanslı bir makine. Kamera hakkında daha detaylı bilgilere resmi site ve B&H linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Canon Eos 1D X

Canon’un en üst seviye kamerası. Mark 1D ve 1Ds makineleri birleştirerek tek bir model altında toplayan Canon, A sınıfı fotoğraf makinesinde çıtayı çok yukarı taşıdı. Hem full frame hem de yüksek hız çekim kalitesine sahip 1Dx’lerde yüksek ASA çekimde noise oranı da aynı 5DMIII’de olduğu gibi çok düşürdü. Canon EOS-1D X ile yeni bir algılayıcı kullanıyor. 18 MP olması, Canon’un bu modelde megapiksel yarışına girmediğini gösteriyor (21 MP 1Ds’ten sonra düşüş anlamına geliyor). 18 MP algılayıcının pikselleri daha büyük ve boşluksuz mikrolens teknolojisine sahip. Bu kadar veriyi yüksek kare saniye ile işlemek kolay olmadığı için çift işlemci kullanma yöntemi 1D X’e eklenmiş. İlk kez bir makinede çift DIGIC 5 işlemcisi bulunuyor. 1D-X’in en önemli özelliklerinden birisi de 1920×1080 24p video çekimi yapabiliyor olması. Ayrıca, çekim esnasında ses seviye ayar imkanı, harici mikrofon desteği, daha küçük boyutta dosyalar için yüksek sıkıştırma desteği, timecode desteği ve nihayet 4GB dolduğunda yeni bir dosya açıp kayda kesintisiz devam etme özelliği 1D X’in çarpıcı özellikleri.  Detaylı bilgileri B&H sitesinden ve resmi siteden öğrenebilirsiniz.

 

Nikon D4

 

Nikon, Amiral gemisi olarak nitelediği D4 ile dijital SLR fotoğraf makinesi piyasasında Canon ile birlikte en üstte yer almaya devam ediyor.  50′den 204,800′e genişletilebilir ISO ayarı, yüz tanımlama/algılama özelliği, video kayıt için ayrı buton, video kayıtı sırasında kontrasta bağlı otomatik odaklama ve pek çok teknolojik yenilik içeren D4, Canon’un amirali 1DX’ten daha düşük bir piksele (16.2 milyon) sahip. CMOS sensör kullanan D4, 51 yerden netlik yapabiliyor. Yüksek ASA’daki düşük noise oranı etkileyici. A sınıf makine almak isteyenler ve bütçesi olanlar için hiç düşünmeden alınabilecek bri kamera. Daha detaylı bilgi linklerde mevcut.

 

Nikon D800 

D800, Nikon için Canon’un 5D serisinin karşısına çıkmakta geç kalınmış bir model oldu. 35 mm formatında full frame bir kamera olan D800, tam zamanlı otomatik odaklama ve FX formatında saniyede 4 kare çekim hızı ile 36.3 megapiksel gibi yüksek bir çözünürlüğe sahip. Bu, şimdiye kadar şimdiye kadar Nikon tarafından geliştirilen çözünürlük açısından en büyük görüntü sensörü. Bu özellikler, özellikle düğün fotoğrafçıları, fotoğraf stüdyosu ve manzara fotoğrafçıları için oldukça ideal. Nikon D4, Full HD 1080 video özelliği ile ve HDMI direk bağlantı özelliği ile de öne çıkıyor. Detaylı bilgiler linklerde.

 

YARI PROFESYONEL 

Canon Eos 6D 

Canon’un bu yıl Photokina Fuarı’nda tanıttığı EOS 6D ciddi ve profesyonel fotoğraf tutkunlarına yönelik bir ürün. EOS 60D ile aynı boyut ve ağırlıkta olan Canon EOS 6D, dünyanın full frame CMOS görüntü sensörüne sahip en hafif dijital fotoğraf makinesi olma özelliğini taşıyor. Seyahat, gezi, portre ve manzara fotoğrafçılığı için ideal bir model olan Canon EOS 6D dijital fotoğraf makinesi Canon’un full frame ürün ailesine yeni bir bakış açısı getiriyor. 20.2 megapiksel çözünürlüklü 6D, 1080p Full HD video kayıt özelliğine de sahip. ISO 50-102.400 aralığında ASA’sı olan Eos 6D, 11 noktaya netlik yapabiliyor. DIGIC 5+ görüntü işlemcisi olan Canon Eos 6D, Canon BG-E13 batarya gribi ile de kullanılabiliyor. 6D’nin piyasaya çıkış tarihinin Aralık ayı sonunda olması bekleniyor.

 

Nikon D90

Video kayıt özellikli ilk yarı profesyonel dijital SLR olan Nikon D90 dijital fotoğraf makinesi, çarpıcı görüntü kalitesi ve teknolojik fonksiyonlarıyla gerçek anlamda sinematik görüntüler vererek her seviyeden fotoğraf tutkunlarına hitap ediyor. D90, 200 ile 3200 arasındaki ISO duyarlılığı, 12.3 milyon piksel çözünürlüğü, yüz tanıma gibi özelliklere sahip. D90′nın saniyede çekim hızı ise  4.5 kare. Daha detaylı bilgiyi linklerden elde edebilirsiniz.

 

BAŞLANGIÇ

Canon Eos M Mirrorless

Canon, yeni aynasız kamerası Eos M ile Nikon’dan sonra bu pazara girdi. EOS M’de vizör ve dahili flaş bulunmuyor, ama EOS M’de harici flaş için hot shoe var. Hibrit CMOS AF sistemi sayesinde hem fotoğraf çekimlerinde ve hem de video kayıt işlemlerinde hızlı otomatik netleme sağlıyor ve performansı tanıtımlara göre göz alıcı. 18 megapikseldeğerinde APS-C CMOS sensör, dokunmatik ekran gibi özellikelere sahip Canon Eos M, full HD video kaydı da yapıyor. Canon yeni duyurulan M’de kullanılacak EF-M 22mm f/2 STM kit objektifi veya Canon EF-M 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM objektifin kullanıldığı çekimlerde Canon’un yeni Kademeli Motor Teknolojisi sayesinde AF otomatik netleme sessiz kalarak sadece ortamın sesinin kaydedilmesini sağlıyor. Canon EOS M dijital fotoğraf makinesi aynı zamanda 64 seviyeli manuel ses kademe sistemine ile rüzgar filtresi ve rüzgar etkisin zayıflatan özellikli dahili stereo mikrofona da sahip.  Detaylı bilgiyi linklerden edinebilirsiniz.

 

FARKLI

Go Pro Hero 3

Go Pro’lar ilk çıkışıyla birlikte video ve fotoğraf dünyasında ilgiyle karşılandı. ABD’de bundan 5 yıl önce, Türkiye’ye de 2 yıl önce gelişiyle birlikte popüler oldu. Fiyatının ucuz olması, her türlü outdoor aktivitede farklı yerlere monte edilebilmesi ve buna bağlı olarak sağladığı sıradışı açı belgeselcilerden televizyonculara çok sayıda profesyoneli kendine çekti ve çekmeye devam ediyor. Go Pro’nun Hero modelinin 3. ve son versiyonunu sizlerle paylaşıyoruz burada. Full HD 1920 x 1080p Video, 11-MP’e kadar fotoğraf çekme, Geniş Açı 6 -Element Aspherical Lens, 60 metreye kadar su geçirmez housing, MicroSD kard girişi ve  Micro HDMI çıkışı, dahili Wi-Fi ve GoPro App Ready gibi özelliklere sahip. Fotoğraf kalitesi çok üst seviyede olmasa da video olarak verdiği sonuçlar gerçekten başarılı. Daha detaylı bilgiler ve çekim sonuçlarını görmek için resmi sitesine gidin.

 

Holga 120 CFN

Holga, 80′lerin moda olmasıyla birlikte son birkaç yıldır tekrar konuşulur oldu. Dijital ve sosyal devrimin yaşandığı bugünlerde filmli makine de nereden çıktı demeyin. Holgalar, bu yıl ABD’de satış rekorları kırdı. Sadece fotoğraf mağazalarında değil dünyaca ünlü moda markalarında bile satılır oldu. ABD’nin ünlü mağazalar zinciri Urban Outfitters’da Holga’lar en çok satan ürünlerin başında geliyor. Lomogram tarzı, yani dijital olarak instagram diyebiliriz, fotoğraflar çeken Holgaları bu kadar popüler yapansa ucuzluğunu moda haline getirebilmesi. Teknik özellikleri şöyle : 60 mm sabit F:8 diyafram plastik lens, plastik kasa, 2 adet kalem pil, 6X6  film, dahili flaş, sabit netlik. Enteresan değil mi ? Modanın ne olacağı bazen hiç belli olmuyor. Türkiye’de de Galata’da, Kulenin hemen altındaki sokakta, Doğan Apartmanı’na giderken sol tarafta bir Lomography mağazası var. Oldukça şık dizayn edilmiş mağazada Lomo fotoğraf makinesi Holga’lar pekçok çeşidini bulmak mümkün. Detayları linklerden öğrenebilirsiniz.

 

Pinhole Everfocus EM – 500 

İğne deliği kameraların başarılı bir örneği Everfocus’un bu modeli. Lenssiz bir fotoğraf makinesi olan iğne deliği, önünde küçük bir delik olan ışık geçirmez bir kutu ile donatılarak hazırlanıyor. Gelen ışık da bu kutunun üzerindeki delikten geçerek kutunun karşı tarafına ters çevrilmiş bir görüntü yansıtıyor. Aynı insan gözü gibi. Parlak ışığa maruz kalan insan gözü de, küçük diyafram açıklıklı fotoğraf makineleri de benzer davranış sergiler. Belirili bir noktaya kadar, delik küçüldükçe görüntü keskinleşir ama yansıyan resim matlaşıyor ”pinhole” yani iğne deliği kameralarda. Everfocus tarzı modern pinhole fotoğraf makinelerini Türkiye’de de pek çok yerde bulmak mümkün.

 

 

 

 

 

 

DEVAMI GELİYOR..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>