Fotoğraf Çantaları

Fotoğraf çantası, ekipman için hayati önem taşıyor. Çantalarda korumalı olması, pratik olması gibi pek çok etken var. Bunun dışında omuz, sırt, tekerlekli, ince, kalın gibi modelleri bulunan yuzlerce markada binlerce çanta çeşidi bulunuyor. Biz alanlarına göre en iyilerini, en yenilerini ve bu sektörde kendini ispatlamış olanlarını sizin için seçerek ana özellikleriyle birlikte aşağıya listeledik. Daha detaylı bilgilere ulaşmak için B&H foto linki ve markaların resmi sayfalarının linklerini de her çantanın sağında yer alacak şekilde bulabilirsiniz.

 

Domke F-3

Fotoğraf makinesi çantasında özellikle foto muhabirleri arasında klasikleşmiş bir modeldir. Fotoğrafın ustalarının da tercih etmesi sebebiyle artık bir fenomen halini alan F-3′ü bu kadar tercih edilir kılan nokta küçük olmasına rağmen içine bir fotoğraf makinesi, bir geniş açı bir zoom tele bir de flaş olmak üzere bir foto muhabirine gereken tüm malzemeyi almasını sağlamasıdır. Kullanımı pratik, taşıması kolay, fiyatı uygun Domkeleri Türkiye’de bulmak malesef biraz güç. Domke’nin boyutları, 15X23X21 santim şeklinde belirtiilmiş. Domke’nin iki farklı kumaşı bulunuyor, klasik kumaş ne yazık ki sağanak yağmura dayanıklı değil, ancak ballistic denilen biraz daha parlak olan diğer kumaştan üretilen Domkeler yağmurda sorun çıkarmıyor. Hemen her modelin ballistic kumaşı bulunuyor. Daha fazla fotoğraf ve bilgi için resmi internet sitesini ve B&H linkini ziyaret edebilirsiniz. Domke alacaksanız omuz askısı için pad denilen kaymaz siparişi vermeyi unutmayın. Model siyah ve kahverengi olmak üzere iki klasik Domke rengiyle satılıyor.

 

 

Domke F-2 The original

Domke’nin yine klasikleşmiş bir modeli. İlk modelleri arasında yer alıyor ve foto muhabirleri ile fotoğrafçılar arasında hayli popüler. F-2′ye göre daha geniş bir iç hacime sahip olan F-2 iki fotoğraf makinesi ile 3 lens ve flaşa kadar ekipman alabiliyor. Çıkarılabilir el taşıma aparatının da bulunduğu F-2′de düzenlenebilir 6 adet göz bulunuyor. Domke’nin klasikleşmiş yan gözleri de mevcut. Arka göze Ipad gibi tabletler ve 11 inçlik Macbook Air gibi bilgisayarları yerleştirmek mümkün. Model siyah ve kahverengi olmak üzere iki klasik Domke rengiyle satılıyor. Domke’nin iki farklı kumaşı bulunuyor, klasik kumaş ne yazık ki sağanak yağmura dayanıklı değil, ancak ballistic denilen biraz daha parlak olan diğer kumaştan üretilen Domkeler yağmurda sorun çıkarmıyor. Hemen her modelin ballistic kumaşı bulunuyor. Domke alacaksanız omuz askısı için pad siparişi vermeyi unutmayın. Boyutları 30.5X16.5X23 cm olarak belirtilmiş. Daha fazla bilgi ve fotoğraf sağ köşedeki linklerde bulunuyor.

 

 

Domke J 803

Domke’nin yeni nesil çantalarından. Bir laptop çantası şeklinde dizayn edilmiş Domke J 803′ün balistik kumaşa yapılmış modeli yağmurlu havalarda da fotoğraf ekipmanını koruyor. fotoğraf mekinesini, tele ve geniş açı olmak üzere üç parça ekipmanın diklemesine yerleştirildiği çantanın arka gözü de Domke F-2′de olduğu gibi tabletler ile 11 inçe kadar olan bilgisayarları alabiliyor. Model siyah ve kahverengi olmak üzere iki klasik Domke rengiyle satılıyor. Son dönemde İstanbul’da da foto muhabirleri arasında pratikliği açısından popüler olan bu model Domke’nin boyutları 35.3X15.5X27.2 cm olarak belirtilmiş.

 

 

Billingham Classic 550

Fotoğraf çantasında Domke gibi bir klasik olan İngiliz markası Billingham’ın Classic 550 modelini bu listeye eklemeden geçemezdik. Fiyatı oldukça pahalı olan Billingham’lar arasında en ünlü model olan 550, zamanında pek çok büyük fotoğraf ustasının kullanmasıyla öne çıktı. Domke’nin F-2 ve F-3 modelleri gibi kullanımı kolay, görünümü şık olan Billingham haki rengiyle de dikkat çekiyor. Su geçirmez olarak dizayn edilen Billingham, bir foto muhabirinin yanında bulundurması gereken ekipmanların (laptop hariç) hepsini içine alabiliyor. Hem omuz hem elde taşınabilen Billingham’ın bu modeli ve diğerleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için B&H Photo linkine ya da resmi site linkine tıklayınız.

 

 

 Ona Brooklyn Shoulder Bag

2010′lu yılların moda kültürüyle birlikte hemen her alanda olduğu gibi fotoğraf çantalarında da yeni markalar öne çıkıyor. Daha ”bohem” bir havaya sahip olan Ona’nın Brooklyn Shoulder modeli, özellikle genç kuşak fotoğraf meraklıları arasında Avrupa ve Amerika’da hızla yaygınlaşıyor. Bir SLR kamera gövdesi ile 3 adet lensi ya da 2 lens ve bir flaşı içine alabilen Ona Brooklyn Modeli 1940′ların okul çantalarından esinlenerek üretilmiş. Daha farklı ve şık bir model ile ilgilenenler için Ona Brooklyn oldukça trend bir çanta. Kahve dışında siyah rengi de bulunan Ona Brooklyn hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için markanın linkini ya da B&H linkini tıklayabilirsiniz.

 

 

Ona Chelsea Girls Camera Bag

Ona’nın kadınlar için ürettiği bu model de oldukça dikkat çekici. Şık bir çanta görünümündeki Ona Chelsea Girls Camera Bag, dışarıdan bakıldığında bir fotoğraf çantası izlenimi vermiyor ancak içi 1 lens, bir SLR gövde ve bir flaş alacak şekilde dizayn edilmiş. 2010′lu yılların moda kültürüyle birlikte hemen her alanda olduğu gibi fotoğraf çantalarında da yeni markalar öne çıkıyor. Ona da bunlardan biri ve kadınlar için ürettiği bu modeliyle ABD’de ilgi topluyor. Kahve ve siyah renklerde üretiken Ona Chelsea Girls Camera Bag hakkında daha detaylı bilgi içiin sitenin resmi sitesi ve B&H linkine bakabilirsiniz.

 

 

Think Tank Security

Uluslararası uçak içi bagaj standartlarına göre hazırlanmış olan Think Tank’in Security modeli, özellikle spor fotoğrafçıları, doğa fotoğrafçıları ve diğer seyahat eden fotoğrafçılar için ideal. Dünyada spor fotoğrafçıları arasında çok fazla ilgi gören Think Tank’in bu modelinde çanta gözlerini pek çok fotoğraf çantasında olduğu gibi kendiniz ekipmanınıza göre dizayn edebiliyorsunuz. Çantanın en önemli özelliklerinden biri de isminden de anlaşılacağı gibi güvenliği ön planda tutması. 2 ayrı güvenlik kilit sistemi çantada tasarlanmış. Ayrıca, acil durumlar için çanta sırta da asılabilecek şekilde dizayn edilmiş. Çanta 600 mm’ye kadar büyük tele lensleri de içine alabiliyor. Bununla birlikte pek çok lens, fotoğraf makinesi gibi ekipman da içine rahatlıkla sığıyor. Think Tank Security’nin boyutları, 33 x 53.3 x 17.8–20.3 cm olarak belirtiliyor. Think Tank’in en pahalı modeli olan Security, daha önce de belirttiğimiz gibi çok seyahat eden fotoğrafçılar için oldukça kullanışlı ve tercih ediliyor.

 

 

Think Tank Retrospective 7

Think Tank’in bir diğer en çok satan çanta modeli Retrospective serisinden Retrospective 7. Su geçirmez özel kumaşı ile dikkat çeken retrospective, 2 adet fotoğraf makinesi gövdesi, 13 inç laptop ve 4 lensi içine alabiliyor. Geniş kapasitesi ve hantal olmaması ile öne çıkan Retrospective 7, özellikle büyük şehirlerde oldukça kullanışlı ve tercih edilen bir model ve son yıllarda özellikle ABD’de foto muhabirleri arasında yaygınlaştı. İki farklı renkle gelen Retrospective 7 modeli ile ilgili daha detaylı bilgi için B&H Photo ya da Think Tank’in resmi site linkini tıklayabilirsiniz.

 

 

Lowepro Protrekker 400 AW

Dünyanın en çok bilinen fotoğraf çantası markasıdır Lowepro. Sırta takılan fotoğraf çantalarında her zaman en iyileri üreten Lowepro’nun geliştirdiği son model olan Protrekker 400 AW, 2 fotoğraf makinesi, çeşitli lensler ve 17 inçe kadar laptop alma kapasitesine sahip. Mika ve siyah olmak üzere iki farklı renkte üretilen bu çanta son dönem en çok satan modellerden. Eğer uzun süre taşıyacaksanız sırta fotoğraf çantası takmak çok sağlıklı ve verimli değil, ancak yine de sırt çantasını pratik bulanlardansanız, aşağıda önereceğimiz 1-2 modelle birlikte Protrekker’da şu dönemde en iyilerden. Bu modelin hem yere koyduğunuzda zeminden koruyucu bir bölümü bulunuyor, hem yağmurlu havalara karşı yağmurluğu var, ayrıca uzun süreli sırtta kalmalarda oluşan bel ağrılarına karşı bel sabitleyici bölümü bulunuyor. Boyutları 39 x 36 x 54cm olarak belirtilmiş. Daha detaylı bilgi için linkerli tıklayabilirsiniz.

 

 

Lowepro Fastback 250

Bir diğer Lowepro sırt çantası modeli. Lowepro’nun yıllardır en çok satan klasikleşmiş modellerinden biri. Fiyat bakımından da en uygun modellerden ve kullanım bakımından biraz daha küçük. 27.94 x 14.99 x 23.62cm ebatlarında. Taşıması ve ekipmanı yerleştirmesi pratik olduğundan son 3-4 yılda gözde modeller arasına girdi. Tele objektif, 2 lens ve fotoğraf makinesi ile birlikte 15 inçlik laptopı alan bölümü de var. Daha detaylı bilgi için B&H linkine ve resmi siteye bakabilirsiniz.

 

 

 

Lowepro Slingshot AW 202

Lowepro’nun en çok satılan modeli. İnce, pratik ve hafif olması ile tercih ediliyor. Sırtta çok fazla yer kaplamıyor. Türkiye’de de özellikle foto muhabirlerinin en çok kullandığı çantalardan biri. Omuza çapraz şekilde asılan Slingshot, fotoğraf makinesini hızlı bir şekilde çıkarmak açısından da çok pratik. Üstelik çantayı vücüdunuzdan çıkarmanıza gerek olmadan yan gözünden alma imkanı sağlıyor. 3 lens ve bir fotoğraf makinesi gövdesi ile flaşın sığdığı çantanın yan kancasına da tripod ya da monopodunuzu takabiliyorsunuz. Lowepro Slingshot AW 202 ile ilgili daha detaylı bilgiyi linkleren edinebilirsiniz. Çantanın boyutları ise 25 x 25.5 x 45cm

 

 

Tamrac 5588 Expedition

Uzun yıllardır fotoğraf makinesi çantaları üreten Tamrac da özellikle Türkiye’de – çok yaygın olmasının da avantajıyla – bu alanda tercih edilen modellerden birisi. Tamrac’ın en iyi modellerinden birisi de 5588 Expedition. Ana bölüm diğer pek çok marka gibi ayarlanabilir bölgelerden oluşuyor. İki fotoğraf makinesi gövdesi, bir zoom tele objektif ve çok sayıda lens ile flaş ve bir de 17 inç laptop alabilen 5588 Expedition, iyi dizayn edilmiş bir fotoğraf çantası. Çantanın içinin dışında ”kanat” adı verilen dış cepleri de bulunuyor. Zeminde bulunan plastik taban sert darbelere karşı ekipmanı koruyucu görev görüyor. Sırt çantası alacaklar için herşeyin düşünüldüğü bu modelin boyutları 28 x 16 x 52cm şeklinde belirtilmiş. Eğer daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız B&H linki ve resmi site link sağ üst köşede.

 

 

National Geographic NGA A5270 Africa Series Medium Rucksack

Son yıllarda fotoğraf çantası piyasasında adından söz ettirmeye başlayan bir marka da National Geographic. Özel haki rengiyle fark yaratmayı başaran Nat Geo’nun bu orta boy sırt çantası modeli oldukça kullanışlı. 31 x 18 x 44cm boyutlarıyla üretilen bu model, bir SLR gövde fotoğraf makinesi, iki lens, 15.4 inçe kadar laptop ve çeşitli küçük fotoğraf makinesi ekipmanlarını da alıyor. İki ayrı yan gözü de bulunan çanta su geçirmez özelliğe de sahip. Şehir ve doğa yaşamına uyumlu dizaynı , 100 yıllık markanın verdiği güven ve rahat kullanımı ile alınabilecek bir model. Özellikle National Geographic tutkunlarının aldığı bu çantayı foto muhabirliği yapanlar pek tercih etmese de fotoğrafla ilgilenen kitleden ciddi alıcı buluyor. Bu çantayla ilgili başta fiyat olmak üzere daha detaylı bilgilere yanda bulunan National Geographic linkinden ve B&H Photo sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

 

Kata Telephoto Lens Backpack

Kata uzun yıllardır fotoğraf çantası üreten bir marka. Kata’nın öne çıkan modellerinden birisi de tele objektif taşıması için üretilmiş sırt çantası. Özellikle büyük tele lenslerle çalışan doğa fotoğrafçılığı gibi alanlarla ilgilenenlerin tercih ettiği Kata Telephoto Lens Backpack’leri safari çeken pek çok ünlü vahşi yaşam fotoğrafçısının sırtında görmek mümkün.  800 mm’ye kadar tele lenslerin fotoğraf makinesiyle birlikte sığdığı bu model, ön gözüne de bir geniş açı lens ile fotoğraf makinesi daha alabiliyor, Sırttan bele de bağlanabilen ve uzun süreli taşımalarda vücut dengesini sağlayan bu çantanın boyutları 30.0 x 87.1 x 33.0 cm. Detaylı bilgi için linkleri tıklayınız.

 

 

Pelican 1614 waterproof

Pelican ”sert kasa” olarak tabir edilen çantların ilk üreticisi. Dünyada özellikle spor ve doğa fotoğrafçılarının tercihi konumunda. Özellikle uzun uçuşlarda, seyahatlerde ekipmanınıza birşey olmasını istemiyorsanız ve ”bu konuda ben aşırı titizim” diyorsanız işte çözümü ! Sırt ve omuz çantları gibi içi çanta ile birlikte satılan köpük kesilerek bölümlenebiliyor. Daha sonraki değişiklikler ve yeni ekipmanların çantanıza girme olasılığına karşı bu köpükten bir adet de yedek almanızı tavsiye ederiz. Pelicanların en çok satan modeli 1614′ü burada gösteriyoruz, ancak çeşitli boylarda pekçok Pelican çanta var. Detaylar linklerde.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>