Dengeleme Ekipmanları

Kameranızla eğer görüntü çekecekseniz, çeşitli dengeleme ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır. Burada daha çok profesyonellerin kullandığı üst sınıf dengeleme ekipmanlarını sizlerle paylaşıyoruz. Zaman zaman ilginç dengeleyicileri de bu sayfada görebileceksiniz.

 

Steadicam Merlin

Steadicam’in arıtk bir klasik halini almış modeli Merlin. Bu tarzın öncülerinden olduğu için steadicam’i kullanıcılar bir genel isim olarak biliyorlar ama aslında bir marka.  Merlin’i öğrenmesi pratiklerle birlikte yaklaşık bir ay sürüyor. Alt çubuğu ile dengeleme yapmak oldukça güç. Benim de (Tolga) kullandığım Steadicam’in modeli olan Merlin, siz ne kadar sallanırsanız sallanın bu işin uzmanı :) Akıcı bir görüntü sağlıyor her karenize. İç mekan, dış mekan, merdivenlerden çıkarken, koşarken, zıplarken ve diğer her türlü durumda dengeleme işinin gerçekten uzmanı. Sadece 2.27 kg ağırlığındaki Merlin’le ilgili daha detaylı bilgi için linklere bakabilirsiniz.

 

 

Glidecam HD 4000

Glidecam HD 4000 de en az steadicam kadar piyasada yer edinmiş bir model. Markalaşma olarak Steadicam’in biraz gölgesinde kalsa da işlevsellik açısından oldukça başarılı ve tercih ediliyor.ABD’de oldukça yaygın olarak kullanılan HD 4000, gelişmiş bir dengeleyici ve tutucu sistemine sahip. Agırlığı 2 kg olan Glidecam hakkında daha detaylı bilgilere sağ tarafta linki bulunan resmi sitesinden ya da B&H’den ulaşabilirsiniz.

 

 

Redrock Micro Eyespy Standart Rig

Redrock, dengeleyici piyasasının son dönemde tabiri yerindeyse tozunu attırıyor. Dijital fotoğraf makinelerine videonun da yerleştirilmesiyle öne çıkan Redrock’ın en gözde modellerinden olan Eyespy geleneksel şekilde omuza yaslanarak videoya dengeleme sağlıyor. bu işe yeni başlayanlar ve orta seviye için tasarlanan Eyespy’lar, ABD pazarında özellikle düğün fotoğrafçıları arasında yoğunlukla kullanılıyor. Çok hafif olması da bir diğer avantajı. Detaylar için linklere bakınız.

 

 

Redrock Event Rig

Redrock’un en az Eyespy modelli kadar tutan bir başka modeli ; Event Rig. Bu modelde dengeleme göğüse yaslanarak sağlanıyor. Eyespy’largibi ABD’de düğün fotoğrafçıları, belgeselciler gibi alanlarda çok yaygın olarak kullanılıyorlar. Oldukça hafif olarak tasarlanmış. Redrock’un bu piyasdaki üstünlüğünü sağlayan diğer bir model olan Event Rig ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için linkleri kullanınız.

 

 

Manfrotto MPRO 536 Tripod

Tripod denince akla gelen ilk marka İtalyan Manfrotto. İtalyanlar zaten tripod ve monopod sektöründe markalarıyla lider konumlarını sürdürüyorlar. Manfrotto’nun en öne çıkan modellerinden MPRO 536 Pro’ya bizim Dengeleyiciler sayfamızda yer verdik. Bunun sebebi, bu ürünün hem kolayca toplanabilir olması, ağırlık kaldırma kapasitesinin fazla olması hem de çok yükseltilebiliyor olması. Eğer daha ekonomik ve farklı Manfrotto modelleriyle ilgileniyorsanız linkleri inceleyebilirsiniz. Şunu da belirtelim, bu model daha çok fotoğraf çekiminde kullanılıyor ancak video için de iyi sonuçlar veriyor.

 

 

Gitzo GK2550XQR Carbon Fiber Tripod

Bir başka ünlü İtalyan markası daha. Gitzo da dengeleyiciler konusunda uzman ve dünya markası. Karbon fiberden yapılan Gitzolar oldukça hafif ve kendine has katlama stili ile öne çıkıyor. Gitzolarda sorun hassaslığı. İçe katlama sistemiyle çalışan Gitzoların ayaklarına nazik davranmak gerekiyor. Gitzo’nun en iyi kit modellerinden olan GK2550XQR, 5 kiloya kadar ekipmanı kaldırabiliyor. Gitzo, bu modelle tripodların karşılaştıkları sorunlara da çözüm getirmeyi hedeflemiş. Herhangi bir yerde herhangi bir şekilde kullanımı sağlıyor. Detaylar resmi site ve B&H linklerinde.

 

 

 Manfrotto Magic Arm 143

Özellikle uluslararası büyük spor organizasyonlarına giden her spor foto muhabirinin çamtasında mutlaka bir magic arm kiti vardır. Pek çok firmanın ürettiği magic arm’lar arasında en iyisi Manfrotto’nun Magic Arm 143 isimli kiti. Fotoğraf makinenizi sabitlenmesi zor herhangi bir yere monte etmek istediğinizde şekilden şekile girebilen bu aletler oldukça kullanışlı. Bir basketbol potası, ya da bir ağacın tepesi, veya yüksek bir yerde kuşbakışı görüntü için, ya da hareket halinde bir aracın bağlanabilecek herhangi bir yerine.. Manfrotto’nun Magic Arma 143′ü bu konuda uzman..

 

 

Kessler Taşınabilir Küçük Jimmy Jib

Kessler markasını ürettiği bu portable Jimmy Jib’i bir tripod çantası büyüklüğünde çantaya koyup istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Sonuçları gerçekten çok başarılı. Büyük organizasyonlarda kullanılan Jimmy Jib’lerin bir günlük kiralama fiyatına sahip olabileceğiniz Kessler Pocket Jimmy Jib’i Türkiye’de bulmak zor ancak Amerika’dan getirtebilirsiniz, çünkü çok yeni bir ürün. Henüz B&H’de bile satılmıyor, o derece yeni yani :) . Detaylı bilgiyi ve bu Jimmy Jib’le çekilmiş bir videoyu markanın resmi site linkinden inceleyebilirsiniz.

 

 

Cinevate Atlas 30 LTS Slider 

Eğer elinizdeki DSLR’la belgesel, multimedya, kısa film gibi herhangi bir yapım için video çekiyorsanız görüntülerin kusursuz olması gerek. Slider denilen kamera kaydırıcılar da özellikle büyük bütçeli filmlerin ana unsurlarından biri. Cinevate firması, daha düşük bütçeliler için çok kullanışlı, pratik bir slider tasarlamış. Atlas 30 LTS Slider, herhangi bir ortamda akıcı ve kayan görüntüler elde etmenizi sağlıyor. Kullanımı ve pratikliği Cinevate’in kendi sitesinde de bir video ile anlatılmış. Fiyat gibi diğer detaylı bilgileri de B&H’den öğrenebilirsiniz.

 

 

Joby GorillaPod

Joby tripodlar, bir ahtapod gibi tasarlanmış. Oldukça çok satan bir ürün. Magic Arm’ların daha basiti olarak tasarlanmış ama ağırlık kaldırma kapasitesi yüksek.GorillaPod modeli 5 kiloya kadar ağırlığı taşıma garantisi veriyor, üstelik çok da ucuz. Jobylerin pek çok modeli bulunuyor. B&H linkinden her türlü detayı öğrenebilirsiniz.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>