Flaşlar

Profesyonel kameralarda kullanılan flaşların üst ve orta seviye modelleri hakkında bilgi edinebilirisiniz.

 

Canon Speedlight 600 EX-RT

Canon’un en üst sınıf flaş modeli. 580 EX II’nin ardından piyasa çıkan 600 EX-RT’nin en büyük özelliği, adının son iki harfinden de anlaşılacağı gibi Radio Transmitter yani Radyo Verici özelliğine sahip olması. 2.4Ghz frekansında dahili radyo frekanslı TTL flaş tetikleyiciyi, fotoğraf makinenizin üzerine takarak kullanabileceğiniz Canon ST-E3-RT verici ile 15 ayrı flaşı gruplayarak kullanma imkanına sahipsiniz. 600 EX-RT’nin diğer ana özellikleri ise şöyle : 0-200 mm zoom aralığında, E-TTLII/E-TTL/TTL ölçüm modlarıyla çekim olanağı sağlıyor. Geri dolum süresi 3.3 saniye.

 

 

Nikon SB 910 AF Speedlight

Nikon’un FX ve DX formatlı çalışan flaşı SB 910, iç ve dış mekanda bir önceki modeli SB 900′e göre biraz daha gelişmiş fonksiyonlara sahip. FX format aydınlatmada, 12-200 mm aydınlatma aralığına, DX format aydınlatmada 17-200 mm aralığına sahip olan Nikon SB 910, ilk kez tanıtılan bir yenilikle sabit renk filtrelerini destekleme özelliğine sahip. Nikon flaşların bilinen I-TTL sistemiyle çalışan SB 910′da geri dolum süresi pilin kalitesine göre 2.5 saniyeye kadar düşebiliyor.

 

 

Canon 430 EX II Speedlight

Canon’un orta sınıf flaşı olsa da büyük abisi 580 EX II’nin (yerini 600 EX-RT aldı) hemen hemen tüm özelliklerine sahip. Canon’un profesyonel sınıftaki tüm fotoğraf makineleri ile uyumlu olan Canon 430 EX II, kablosuz yardımcı flaş özelliği, dokuz özel işlevi ve 24-105 mm zoom başlığı  özelliklerine sahip. 180 derece dönebilen başlığı olan 430 EX II’nin geri dolma süresi ise 3 saniye. Daha detaylı bilgi lniklerde.

 

 

 

Nikon SB 700 Speedlight 

Nikon’un orta sınıf makinesi aynı Canon’un orta sınıfı gibi bir üst modeli ile hemen hemen aynı özelliklere sahip. I-TTL sistemini kullanan ve DX ile FX sensörlerle uyumlu çalışan SB 700, 24-120′lik bir alanda etkili oluyor. Fotoğraf makinesiyle birlikte ana flaş olarak kullanabileceğiniz gibi yardımcı flaş özelliği de var. Dolayısıyla ikinci bir Nİkon flaşa ihtiyacınız olursa ve bir SB 910 parası vermek istemiyorsanız gayet ideal. Buraya kısa olarak ana özelliklerini yazdığımız flaşla ilgili daha detaylı bilgi için linklere tıklayabilirsiniz.

 

 

 

Metz 58 Mecablitz AF 2 TTL

Flaş denince akla gelen ilk marka olan Metz, yeni çağa da ayak uydurmaya devam ediyor. Metz 58 Mecablitz,  Canon, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Sony gibi markalarla uyumlu. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa’da en iyi flaş ödülünü alan Metz, fotoğraf makinesi üreticisi markaların kendi flaşlarını tercih etmeyenlerin mutlaka bakması gereken ve düşünmeden alınması gereken bir marka. Belirtelim, çok uzun yıllardır flaşlar üzerine uzmanlaşmış olan Alman Metz’ler, oldukça kalitelidir. USB üzerinden firmware güncellemesi yapılabilen Metz 58′ler, üstün ikincil reflektör teklonijisi, yüksek performanslı enerji yönetimi, çoklu bölgesel Af ölçümleme, tam dönen reflektör, 24 – 105 mm için motor zoom aydınlatılmış gösterge gibi özellikleriyle tanıtılmış. Daha detaylı bilgiler linklerde.

 

 

Metz Mecablitz Ring Flash

Metz’in oldukça başarılı sonuçlar veren bir diğer ürünü ring flaş. Paparazzilerle portre çekim yapan fotoğrafçıların tercihi Metz Ring, Avrupa’da ilgi görüyor. Canon ve Nikon’a uyumlu olan bu flaşlar, bu iki markanın orijinal ring flaşlarının yarı fiyatına olmasının da avantajıyla popülerleşti. Lensin önüne monte edilen bu flaş türünde bir de firmanin güncellemeleri için USB girişi bulunuyor. Daha detaylı bilgi için linklere gidin.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>