Editörler

Abdurrahman Antakyalı

Abdurrahman Antakyalı İskenderun’da doğdu. Gazi Üniversitesi Basın Yayın Y.O Gazetecilik ve Halkla İlişkiler bölümünde üniversite eğitimini tamamladı. Antakyalı, mezun olduğu 1989 yılında Anadolu Ajansı’nın Ankara’daki Genel Müdürlüğü’nde foto muhabirliği stajına başladı ve 1990 yılında kadrolu foto muhabiri oldu. Anadolu Ajansı adına yurtiçi ve yurtdışında savaş, spor, siyaset gibi alanlarda çok sayıda önemli olayı takip etti.

İlgi uyandıran uzun soluklu fotoğraf projelerine de imza atan Antakyalı’nın bu çalışmaları arasında amatör rock gruplarını fotoğrafladığı, 2003′ten günümüze devam eden ”Fotogrock” ve Fenerbahçe Ankara Boks Okulu’na yoksul semtlerden kazandırılan çocuk boksörleri işlediği, 2005′ten beri devam eden ”Çocuk Boksörler” yer alıyor.

1999 -2003 yılları arasında Foto Muhabirleri Derneği başkanlığı görevini yürüten Antakyalı, 2003 yılında yayına başlayan basın fotoğrafçılığı portalı fotomuhabiri.com sitesinin de kurucusudur.

Gazi Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi’nde Basın Fotoğrafçılığı üzerine dersler veren Abdurrahman Antakyalı, Türkiye’nin pek çok ilinde fotoğraf üzerine seminer, konferans ve söyleşilere katılarak deneyimlerini paylaşıyor.

23 yıl foto muhabiri ve editör olarak çalıştığı Anadolu Ajansı’ndan 2012 yılında ayrılan Antakyalı, basın fotoğrafçılığı alanında pek çok ulusal ve uluslararası ödüle sahip.

 

Tolga Adanalı

Tolga Adanalı Kdz.Ereğli’de doğdu. Liseyi TED Koleji’nde, üniversiteyi Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. New York’ta School of Visual Arts’da Master of Digital Photography and Related Media bölümünde görsel sanatlar üzerine yüksek lisans yaptı.

Gazeteciliğe, üniversite eğitimi sırasında İzmir’de Yeni Asır Gazetesi Dış Haberler Bölümü’nde başladı, kısa bir süre sonra haber merkezine geçti. 3 yıllık Yeni Asır tecrübesinden sonra Hürriyet İzmir Bürosu’nda 2 yıl foto muhabiri olarak çalıştı. 2001′de Anadolu Ajansı’na foto muhabiri olarak geçen Adanalı, 2001-2005 arası AA’nın İzmir Bürosu’nda 2005-2008 yıllarında Ankara’daki Genel Müdürlüğü’nde, 2008-2011 arasında New York Bürosu’nda, 2011-2012′de de İstanbul’da çalıştı ve bu yıl AA’dan ayrıldı.

Foto muhabirliği adına başta Irak, Afganistan, Libya, Somali, Haiti, Gölcük, Van gibi bölgeler olmak üzere pek çok savaş, çatışma ve deprem, sel gibi doğal afet ortamında görev yapan Adanalı, Pekin Olimpiyatları, Üniversite Oyunları, Şampiyonlar Ligi gibi uluslararası oyunları da kapsayan çok sayıda spor aktivitesini takip etti. NBA’i izleyen ilk Türk foto muhabiri olan Tolga, Amerika’da bulunduğu dönemde 100′ün üzerinde NBA karşılaşmasında fotoğraf çekti. Yine, G20, G8, Nato, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gibi 50′nin üzerinde politika ve ekonomi ağırlıklı uluslararası zirvede foto muhabiri olarak çalıştı.

Çeşitli multimedya projeleri üzerine çalışmaları da olan Tolga Adanalı, uzun yıllardır profesyonel olarak dalış yapıyor ve 5 yıl süren bir proje kapsamında tüm Türkiye kıyılarını sualtından fotoğrafladı. Adanalı’nın, sualtı projesinin de aralarında olduğu 15 yıllık haber fotoğrafçılığı deneyiminden seçmeleri www.tolgaadanali.net sitesinde yer alıyor.

Web dizaynı ile ilgilenen Adanalı, başta fotomuhabiri.com‘un yeni yüzü ve kendi sitesi tolgaadanali.net olmak üzere 15′in üzerinde web sitesini tasarladı. Havadan görüntüleme sistemleri ile de profesyonel olarak uğraşan Tolga Adanalı, bu alanda kendi markası Aerofilms ile Türkiye’de hizmet veriyor.

İngilizce ve Fransızcayı iyi derecede bilen Tolga Adanalı’nın aralarında ”yılın basın fotoğrafı” ödüllerinin de olduğu, yerel, ulusal ve uluslararası alanda 25′in üzerinde fotoğraf ödülü bulunuyor.

Instagram

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>