Genel

Alexia Foundation: Syracuse Üniversitesi İletişim Bölümü foto muhabirliği öğrencisi Alexia Tsairis; bir terörist saldırının kurbanı olunca ailesi kızlarının anısını ve dünya barışına olan inancını yaşatmak amacıyla Dünya Barışı için Alexia Vakfı’nı kurdu. Alexia Vakfı, öğrenci ve profesyonellerin bu yönde çalışmalarına destek veriyor.

American Photography: A Century of Images (PBS Program): Sanat, savaş fotoğrafçılığı, sosyal ve kültürel değişimi yansıtan fotoğraflarla yüzyılın “görsel” özeti.

American Society of Media Photographers: Amerikan Medya Fotoğrafçıları Derneği’nin resmi sitesi.

American Society of Picture Professionals: Özellikle, sitede yer alan “online magazin” bölümü önemli bir kaynak.

Associated Press Photo Managers: Günümüz foto muhabirliğine yönelik önemli değerlendirmeler…

Atlanta Photojournalism Seminar: Site her yıl kendi seçtiği “Yılın Fotoğrafları”na yer veriyor. Yıl içinde düzenlediği workshopları da site üzerinden takip edebilmeniz olası.

BBC: İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin fotoğraf sayfalarında gem güncel fotoğraflara hem de foto muhabirliği ile ilgili değerli makalelere ulaşabilirsiniz.

Burn Magazine: Magnum fotoğrafçısı David Alan Harvey’in yönetimideki online fotoğraf dergisi.

Chicago Tribune: ABD’nin önemli gazetelerinden Chicago Tribune’ün fotoğraf sayfalarında, günün öne çıkan fotoğraflarının yanısıra etkileyici fotoröportajlar da yer alıyor.

College Photographer of the Year: Öğrenci fotoğrafları yarışıyor! Ödül alanlar da bu sitede…

Daily Telegraph: İngiliz Daily Telegraph gazetesi web sayfasının fotoğraf bölümü. Güncel fotoğraflar, foto röportajlar, arşivden derlenenler….

The Digital Journalist: Foto muhabirliğinin sanal alemdeki en önemli uluslararası sitelerinden biri. Sergiler, makaleler, yorumlar…

Documentphotography: Birbirinden ilgi çekici konulara sahip çarpıcı fotoğraf çalışmaları. Foto-röportaj ve belgesel fotoğraf tutkunları için iyi bir adres.

Editor & Publisher’s Photos of the Year Contest: Foto muhabirliğinin önemli kaynak sitelerinden bir daha. Sitede yer alan makaleler de önemli başvuru kaynakları.

Enter: World Press Photo’nun eğitim birimi tarafından hazırlanan on-line basın fotoğrafçılığı dergisinin arşivini dilerseniz PDF formatında siteden indirebiliyorsunuz.

Foto 8: Onlarca fotoröportajı da içinde barındıran on-line fotoğraf dergisi.

Getty Reportages: Getty Images foto muhabirlerinin fotoröportajlarının güzel bir sunumla sergilendiği site.

Great Photojournalism: Dünyanın değişik bölgelerinden foto muhabirlerinin, üzerinden çalışmalarını paylaştıkları dolu dolu bir site.

Hot Shoe: Fotoğraf dünyasından güncel gelişmeleri takip edebileceğiniz oldukça zengin içerikli site.

Interactive Narratives: Çeşitli medya kuruluşlarının hazırladığı Multimedia sunumlara link veren güzel bir site.

In Visu: Dünyanın değişik bölgelerinden oldukça ilgi çekici foto-röportajlar, birbirinden yetenekli foto muhabirlerinin vizöründen bu site aracılığı ile kamuoyuna sunuluyor.

Kobre Guide: Basın fotoğrafçılığı üzerine kaleme alıp sürekli güncellediği “Photojournalism: The Professionals’ Approach” kitabı ile tanıdığımız Prof. Ken Kobre’nin sitesinde, Kobre’nin seçtiği çok sayıda fotoröportajın yanısıra güncel gelişmeleri değerlendiren bir de blog yer alıyor.

Lens Culture: Online fotoğraf dergisi Lens Culture, dünyanın saygın basın fotoğrafçılarının da çalışmalarına sayfalarında yer veriyor.

Life Magazine : LIFE, basın fotoğrafçılığının önemli kilometre taşı olmuş önemli bir dergi. Derginin WEB sitesinde tarihe bir yolculuk yapmaya ne dersiniz?

Lightstalkers : Foto muhabirlerinin buluşma noktası… Siteye üye foto muhabirleri deneyimlerini, bilgilerini paylaşıyor, güncel konuları ele alıp tartışıyorlar.

Media Storm: Çok sayıda foto röportajı, foto muhabirlerinin anlatımlarının da yer aldığı sesli sunumlar eşliğinde izleyebileceğiniz harika bir site.

Multimedia Muse: Kimliklerini gizli tutan üç foto muhabirinin hazırladığı fotoröportaj ağırlıklı güzel bir site.

Multimediashooter: Adından da anlaşılacağı gibi fotoröportajları multimedya formunda sunan site, Foto muhabirlerini ilgilendiren güncel haberlere de yer veriyor.

Musarium: Sitede birbirinden çarpıcı fotoröportaj örnekleri bulabilirsiniz.

NPPA: National Press Photographers Association: ABD Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği’nin resmi WEB sitesi.

National Geographic: Dünyanın en saygın dergileri arasında yer alan National Geographic’in WEB sitesi de içeriğiyle göz kamaştırıyor.

Nature Photographers: Doğa fotoğrafçılığının çok önemli örneklerini barındıran sitede, yüzlerce çarpıcı örnek yer alıyor.

Newsweek: Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek’in fotoğraf galerisinde çok sayıda güncel fotoğrafa ulaşabilmeniz mümkün.

New York Times: New York Times, fotoğrafa en fazla bütçe ayıran gazeteler arasında yer alıyor. Bu bütçenin karşılığı da birbirinden etkili fotoğraflarla fazlasıyla alınıyor.

Photo District News Online: PDN Online sitesinde portfolyolar, haberler, teknoloji, etik, linkler ve en önemlisi “Yılın umut veren genç basın fotoğrafçıları” var.

Photography at About: About.com sitesinin fotoğraf sayfaları.

Photography Channel:Foto muhabirlerinin ses getiren çalışma ve projelerinin video sunumlarının yer aldığı harika bir site.

Picture Editor: Fotoğraf dünyasından son haberler, makaleler, forumlar, galeriler…

Pictures of the Year International: ABD’de her yıl binlerce kare fotoğraf arasından seçilen “Yılın en iyi haber fotoğrafları” bu sitede.

Poynter Online: Photojournalism Resources: Poynter.org, zengin içeriği ile öne çıkan saygın bir medya sitesi. Bu sitede yer alan basın fotoğrafçılğı ile ilgili bölüm de oldukça başarılı.

Pulitzer Prize Photos: Examples from the Newseum: Pulitzer ödüllü fotoğrafları flash tasarımlı bu sitede görebilirsiniz.

Photojournalism links: Adından da anlaşılacağı gibi, verilen linkler sayesinde foto muhabirliğine ilişkin tüm güncel gelişmelere ulaşabileceğiniz çok başarılı bir site.

RedTop: Photography Online: Online belgesel fotoğraf dergisi. Fotoröportajlar, makaleler…

Reportage: Online Magazine of Photojournalism: Çeşitli konularda onlarca ilgi çekici fotoröportajın yer aldığı bir site .

Sports Illustrated: Dünyanın en önemli spor dergilerinden Sports Illustrated’in web sitesi, sporun her branşından onlarca fotoğraf galerisini de barındırıyor.

Sports Shooter: Spor fotoğrafçılığını oldukça iyi işleyen ve bu alanda ödüller almış bir site.

The 37th frame: En güncel fotoröportajları birarada görebilceğiniz basın fotoğrafçılığı sitesi.

The Guardian: İngiliz basının önemli gazetesinin web sitesinde sıcak haber fotoğraflarının yanı sıra fotoröportajlara da ulaşabilirsiniz.

Time: TIME dergisinin zengin arşivine ücretsiz üyelik sistemiyle ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz?

VII Magazine: VII fotoğraf ajansının online dergisi. İçeriğinde çok sayıda fotoröportaj, multimedya çalışmaları ile ajans ile ilgili yeni haberleri bulabilirsiniz.

Visa Pour L’image – Perpignan: Dünyanın en önemli basın fotoğrafçılığı festivali olan Visa Pour L’image, 1989 yılından bu yana aralıksız olarak Fransa’nın küçük bir şehri olan Perpignan’da yapılıyor. Her yıl Ağustos ayının son günlerinde başlayan festivalin resmi sitesinde, festivale ilişkin tüm bilgiler mevcut.

Visura Magazine: Seçkin fotoröportajların yanı sıra, makalelere de yer veren online fotoğraf dergisi.

Washington Post: Washington Post Gazetesi’nin fotoğraf sayfalarında hem gazetenin foto muhabirlerinin portfolyolarına hem de dünyanın dört köşesinden sıcak fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

White House News Photographers Association: “Beyaz Saray Foto Muhabirleri Derneği”nin oldukça iyi hazırlanmış WEB sitesi…

World Press Photo: Dünyanın en büyük basın fotoğrafçılığı organizasyonu olan World Press Photo’nun sitesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yahoo News Photos: Yahoo’nun AP, Reuters ve AFP ajansları tarafından yayına konulan fotoğrafları sıcağı sıcağına yayınladığı sitede, fotoğrafları bir arama motoru kullanarak da bulabiliyorsunuz. Yine aynı sitede kategorilere ayrılmış halde çok sayıda slideshow da mevcut.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>