World Press Photo 2012 ödülleri açıklandı

Samuel Aranda’nın Yemen’de çektiği bu kare yılın basın fotoğrafı ödülünü kazandı

55. Dünya Basın Fotoğrafları kazananlar listesi açıklandı. Bu yıl 124 ülkeden 5247 fotoğrafçının 101.254 fotoğrafla katıldığı World Press Photo 2012′nin kazanan fotoğraflarını 19 kişilik bağımsız bir jüri seçti.
Yarışmanın en büyük ödülü olan World Press Photo 2011 Yılının Fotoğrafı Ödülü’nü ise Samuel Aranda, Yemen’de Fatima Al-Qaws’ın hükümet karşıtı bir göstericiyi sardığı fotoğrafıyla kazandı.
Monica Allende, Koji Aoki, Patrick Baz, Nicole Becker, Al Bello, Daniel Beltra, Nina Berman Pablo Corral Vega, Manoocher Deghati, Renata Ferri, W.M. Hunt, Koyo Kouoh, Dana Lixenberg, Andrei Polikanov, Steve Pyke, Joel Sartore, Spohie Stafford ve Ami Vitale’den oluşan jüriye Aidan Sullivian başkanlık etmişti.
10 farklı kategoride tek ve hikaye dalında kazanan fotoğraflara buradan ulaşmak mümkün.
Dünya Basın Fotoğrafları 2012 sergisi 11-30 Eylül 2012 tarihleri arasında, Forum İstanbul’da izlenebilecek. Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu’nun katkıları ve Geniş Açı Proje Ofisi’nin koordinasyonuyla düzenlenen serginin onur konuğu ise Samuel Aranda. Aranda, açılışta yapacağı sunum dışında 3 sürecek bir de atölye gerçekletirecek.
Kategorilerinde birinci olan fotoğrafçılar ise şöyle:
Alex Majoli
Remi Ochlik
Yuri Kozyrev
Koichiro Tezuka
Samuel Aranda
Yasuyoshi Chiba
Donald Miralle, Jr.
Alexandar Taran
Damir SAgolij
Alejandro Kirchuk
Laerke Posselt
Donald Weber
David Goldman
Rob Hornstra
Jenny E. Ross
Brent Stirton
Stephanie Sinclair

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>