Fotoğrafın yeni tanımı : Sosyal Fotoğraf

Tolga Adanalı  –  

Bir instagram fotoğrafı

Getty’nin ‘Curve’ isimli blogunda, fotoğrafın sosyal medyada giderek artan yeri ve bu konuda bizi yakın gelecekte nelerin beklediği değerlendirildi.

Yazı, ‘sosyal fotoğraf’ olarak isimlendirilen bu yeni trendin, fotoğrafın bir asır boyunca süregelen genel tanımını nasıl değiştirdiği, buna bağlı olarak markaların kampanyalarında sosyal fotoğrafa çok daha fazla ağırlık vermesi gibi konuları ele alıyor. Bu analizde dikkate değer kısımları ana başlıklarıyla paylaşıyorum

Filckr’daki fotoğraf satışlarının ardında yatan derin görsel trendleri araştırdık ve fotoğrafın günlük yaşam üzerindeki etkilerini değerlendiren önde gelen araştırma şirketleri ile röportajlar yaptık. Fotoğraf, kullanım şekli, sosyal amacı ve işlevi ile bugün çok farklı bir noktaya geldi. Ulaştığı bu noktada, pazarlama ve reklam dünyasında da fotoğrafa bakış tamamen değiştirdi.

Rakamlarla fotoğraf

2011′de tüm dünyada 491.4 milyon adet akıllı telefon satıldı. Gartner’ın yaptığı bu araştırmada ortaya çıkan bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 58′lik bir artışı bize gösteriyor. 500 milyona yakın akıllı telefon insanlara iyi bir kamera ile fotoğraf çekebilme ve bunları anında paylaşma olanağı tanıyor. Fotoğraf üzerine bir web sitesi olan 1000memories’in tahminlerine göre ise mobil kameralar (akıllı telefonlar) ile çekilen fotoğrafların sayısı geçen yıla oranla yüzde 34 artarken, Point&Shoot kameralar (seyahatlerde kullandığımız küçük fotoğraf makineleri) ile çekilen fotoğraf sayısı yüzde 13 düşmüş durumda.

Fotoğraf üzerine yazıları ile bilinen Geoff Dyer ise fotoğrafın her zaman ‘bereket ortamı’ olduğunu söylüyor. Dyer, hergün sosyal medya sitelerine yüklenen 250 milyonun üzerindeki fotoğrafın da bunun kanıtı olduğunu ileri sürüyor. Flickr, 2011′in Ağustos ayında 3 milyarıncı fotoğrafını sistemlerine yükledi. Gerçekten etkileyici bir başka istatistiğe göre ise YouTube’da bir günde izlenen videonun süresi 150 yıla denk geliyor. Peki bu kadar rakam fotoğrafçılık için, müşteriler için, kullanıcılar için ve fotoğraf satın alanlar için neyi ifade ediyor ?

Fotoğraf karesinden iletişime

Sosyal medya ve fotoğraf

Amsterdam’daki ‘Fotoğraf Bereketi’ projesi için, Flickr’a 24 saat içinde yüklenen tüm fotoğrafları karta basan Hollanda ajansı KesselsKramer’in kurucusu Erik Kessels gibilerine göre, bu çok daha farklı anlamlar taşıyor. Kessels, ”Çok fazla fotoğrafa maruz kaldığımızı düşünüyorum. Bu da Flickr gibi fotoğraf paylaşım siteleri, Facebook gibi networkler ve fotoğraf tabanlı arama sitelerinden kaynaklanıyor. Bunlar gibi sosyal medyalar yüzüden insanın özeli ile özel olmayanı birbirine karıştı. En özel şeyler bile bilinçsizce ve açıkça ifşa ediliyor. Flickr’a 24 saat içinde yüklenen tüm fotoğrafları karta basıp sunarak, diğer insanların nasıl bir boğulma ile karşı karşı olduğunu göstermek istedim” diye konuştu.

Kessels’ın fotoğraf sayısı üzerindeki fikrini kabul edelim ya da etmeyelim, o çok daha belirgin bir konuya parmak basıyor. Bu sitelere yüklenenler sadece fotoğraflar değil, insanların deneyimleri. Fotoğrafları daha baştan çıkarıcı, büyüleyici ve sihirli yapan şey ise; biraz bulanıklaştırarak, iyi yapılmadığı izlenimi veren bir çerçeve koyarak ya da önüne yanlışlıkla gelmiş bir şey yerleştirilerek elde edilen şans eseri ve doğaçlama izlenimi veren kareler. Tüm bunlar bize şunu gösteriyor ; insanlar bu fotoğrafları paylaşarak aslında iletişime olan arzularını gösteriyorlar. Bu, paylaşıma olan ihtiyacın, kendi hislerini ortaya koymanın bir yolu. Yeni iletişim çağında kendilerine yer açmaya çalışıyorlar.

Kendini ifade etmenin en çekici şekli : Fotoğraf aplikasyonları

Baba ve oğlu

New York Üniversitesi Medya, Kültür ve İletişim Profesörü Nicholas Mirzoeff’in söyledikleri de dikkat çekici. İnsanların fotoğraf üretme isteğini büyüleyici olarak gören Mirzoeff, fotoğrafın, web 2.0′ı ortadan kaldıracak cazibeli aplikasyon olduğunu söylüyor. Mirzoeff, sosyal fotoğraf paylaşımının, kişinin kendi öz benliğini tanımada yeni bir çağı açtığını düşünüyor.

Mirzoeff, ”Sosyal paylaşım ile sosyallik arasındaki arayüz bence kişinin öz benlik bilinci. Ben buna ‘photografitti’ adını koydum. Bu adım, bireysellik için bir girişim.”

Yaratıcıları, tüketicileri, kullanıcıları, paylaşımcıları ve müşterileri için fotoğraf giderek daha bireysel oluyor. Fotoğraf, sosyal paylaşımda ana araç haline geldi, çünkü fotoğraf bir kişinin kendini ifade şekli için çok değerli bir iletişim aracı. İşte bu yüzden de markalar ve reklamcılar Flickr gibi fotoğraf sistemleri ile birlikte hareket etmeye çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>