Bir Photoshop Skandalı Daha…

sk00e6rmbillede-2015-06-03-kl.-15.16.13

Vietnamlı foto muhabiri Doan Cong Tinh’in, Perpignan’da yapılan dünyanın en önemli fotojurnalizm festivali Visa Pour L’image sergilenen savaş fotoğrafının photoshop ile elde edilmiş sahte bir kopya olduğu anlaşıldı. Fotoğrafçı Tinh, bu hatanın kendisi için “büyük bir ders” olduğunu söyledi.
Skandal olarak nitelenen olayın ortaya çıkış öyküsü şöyle oldu:
Perpignan festivalinin küratörlerinden dünyaca ünlü savaş foto muhabiri ve editör Patrick Chauvel, festival için Kuzey Vietnamlı fotoğrafçıların 40 fotoğrafından oluşan bir sergi için çalışmalara başladı ve bu ülkedeki meslektaşlarıyla bağlantıya geçti. Sergide yer alan isimlerden biri de Doan Cong Tinh idi. Tinh’in gönderdiği işlerden biri olan ve 1970′lerde çekilen bir fotoğraf Chauvel tarafından seçildi. Fotoğraf, arka planda bir şelalenin göründüğü tepeye tırmanan Kuzey Vietnam askerlerini gösteriyordu. Sergide yer alan bu fotoğraf büyük ilgi çekti hatta The New York Times gazetesinin fotoğraf blogu Lens’te de serginin ana görsellerinden bir olarak yayınlandı. (The New York Times gerçeğin anlaşılmasından sonra fotoğrafı sitesinden kaldırdı)
“Gerçeğin ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır” derler ya… İşte Tinh’in aldatmacası için bu süreç Danimarkalı fotoğrafçı Jorn Stjerneklar’ın 2015 Nisan’ında Tinh’in evini ziyaretiyle başladı. 72 yaşındaki Tinh, Jorn Stjerneklar’a o fotoğrafının yer aldığı eski bir kitabı gösterdi. Stjerneklar şaşırmıştı, çünkü kendisine gösterilen fotoğraf ile sergide gördüğü fotoğraf çok farklıydı. Arka plana farklı bir şelale eklenmiş, karedeki askerlerin pozisyon ve mühimmatlarında farklılıklar yapılmış, hatta kimi askerler kareden silinmiş, olmayan asker eklenmişti!
Böyle birşeyi nasıl olur da yapabildiğini Thin’e soran Stjerneklar şu yanıtı aldı: “Fotoğrafın filmi hasar görmüştü. Ben de fotoğrafın bir kopyasını bulup Photoshop ile üzerinde oynadım. Amacım herhangi bir yerde yayınlatmak değildi. Ama yanlışlıkla Perpignan’a gönderdiğim yüzlerce fotoğrafın arasına karışmış”
Jorn Stjerneklar, tanık olduğu bu hayal kırıklığını bloguna yazdı ve tartışmalar başladı. Fotoğraf dünyasının Visa Pour L’image Festivali yetkililerinden bu konuya ilişkin bekledikleri açıklama ise henüz gelmiş değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>