PhotoAntalya’nın Ardından

Abdurrahman Antakyalı – Tolga Adanalı

Türkiye’de bugüne kadar yapılan ilk basın fotoğrafı etkinliği olan Uluslararası Antalya Basın Fotoğrafı Günleri, kısa adıyla Photo Antalya, sona erdi.

dev

Antalya Cam Piramit’teki sergiler büyük ilgi çekti. Festivalde 1000′e yakın fotoğraf sergilendi.

Antalya, basın fotoğrafı denince akla gelen dünyadaki önemli foto muhabirleri ve editörler ile Türkiye’de haber fotoğrafına yön veren isimleri buluşturdu. #PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri’nde ilk Türk foto muhabiri Ferit İbrahim’in kareleri de, Türkiye’den genç yeteneklerin fotoğrafları da bir arada sergilendi. Coşkun Aral’dan Gaille Tourine’e, National Geographic fotoğrafçısı Reza’dan dünyanın en ünlü foto muhabirlerinden biri Christopher Morris’e, World Press Photo Yılın Fotoğrafı ödüllü kadın foto muhabiri Jodi Bieber’den New York Times Fotoğraf Editörü Gaia Tripoli’ye kadar 60’a yakın isimin katıldığı PhotoAntalya adeta 5 günlük bir fotoğraf kampı gibi geçti. Sunumların, söyleşilerin yapıldığı, foto muhabirliğinin geleceği üzerine bolca tartışmaların olduğu festivale, Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerle yapılan paneller de renk kattı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin organizasyonu ile gerçekleşen etkinlikler Antalya Cam Piramit ile Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapıldı. Türkiye’deki bir çok gazete ve ajansın usta foto muhabirlerinin fotoğraflarının sunulduğu PhotoAntalya’da Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ve TFMD’nin özel koleksiyonları fotoğraf tutkunlarıyla buluştu. Fotoğraf günlerinde geçtiğimiz yıl motorsikleti ile giderken üzerine düşen yıldırım sonucu hayatını kaybeden dünyanın saygın spor foto muhabirleri arasında yer alan Kerim Ökten anısına da özel bir seçki yer aldı.

AFP'den Bülent Kılıç, Soma'da çektiği bu kare ile Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı.

Etkinlik sırasında toplanan uluslararası jüri, Yılın Basın Fotoğraflarını seçti. AFP’den Bülent Kılıç, Soma’da çektiği bu kare ile Yılın Basın Fotoğrafı ödülünü kazandı. (Bülent Kılıç – AFP)

Yılın Basın Fotoğrafları Antalya’da Açıklandı

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin bu yıl 30. kez düzenlediği Türkiye’nin en önemli medya ödülleri arasında yer alan Yılın Basın Fotoğrağrafları Yarışması’nın ödülleri de Antalya’da açıklandı. Dünyaca ünlü foto muhabirleri ve dünyanın en önemli yayın organlarından editörlerin arasında bulunduğu jüri , AFP’den Bülent Kılıç’ın Soma Maden Faciasında çektiği kareyi yılın basın fotoğrafı seçti.

Instagram Yarışması

mseven

Instagram fenomeni Mustafa Seven de söyleşi yaptı

Fotoğraf günleri etkinlikleri içerisinde bir de instagram fotoğraf yarışması yapıldı. Yapılan değerlendirme sonucu Aytekin Aktaş’ın fotoğrafı birinci, Mehmet Çınar’ınki ikinci ve Faysal Gümüş’ün fotoğrafı da üçüncülüğe layık görüldü. Ayrıca 12 fotoğraf da sergilemeye değer görüldü.Instagram yarışmasında jüri başkanlığını 1 milyonu aşkın takipçisiyle dünyaca ünlü Instagram fenomeni Mustafa Seven yaptı.

Antalya’ya Özel Tanıtım Desteği

Türkiye turizminin başkenti Antalya’nın tanıtımı açısından yapılan en renkli organizasyonlardan birini gerçekleştirdiklerini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Böylesi bir kentin dinamiklerine yön veren bir sivil toplum örgütü olarak Antalya’nın tanıtımında büyük adımlar atarken sosyal sorumluluk projelerine de imza attık. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli gözleri 5 gün boyunca Antalya’da oldu. Japonya’dan Güney Afrika’ya, Fransa’dan Amerika’ya dünyanın en önemli isimlerini buluşturduk, çok mutluyuz. Bu bile yapılan işin büyüklüğünü ve gücünü göstermeye yetiyor” dedi.

Tarihin Tanıklarıyız

National Geographic'ten Reza

National Geographic’ten Reza (Fotoğraf : Hikmet Saatçi)

Festivalde konuşan TFMD Başkanı Rıza Özel ise, Türkiye’de ilk kez basın fotoğrafçılığı alanında böylesine büyük bir organizasyon yapıldığını söyledi. Özel, festivalin teması tanıklığı şu sözlerle açıkladı; “Foto muhabirlerinin çektiği kareler, bazen bir ulusun sevinci, bir şampiyonluğun coşkusudur, bazen de tabutun üzerindeki bir bayraktır, bir depremde sarsılan hayatlar, koca bir milletin acısıdır. Coşku dolu bir fotoğrafla birbirine kenetlenen milyonlar, çıplak ayaklarıyla alevlerden kaçan küçük çekik gözlü bir kızın karesiyle uykusundan uyanır isyan eder. Bizlerin fotoğraflarına yansıyan acıda, mutlulukta tarih sayfalarına birer görsel kanıttır. Ve o kanıtı ortaya koymak o fotoğraf için deklanşöre basabilmek yakın olmayı ‘Tanık’ olmayı gerektirir. Foto muhabirleri için ‘Tarihin tanıkları’ ifadesi kullanılır. Bu yüzden PhotoAntalya, tanıklık teması ile yapıldı.”

Rakamlarla Photo Antalya

Screen Shot 2015-04-06 at 9.35.01 PM

Fotoğraflar, telif hakkı nedeniyle festival sonunda imha edildi.

PhotoAntalya Uluslararası Basın Fotoğrafı Günleri çerçevesinde, kentin farklı noktalarında 60’a yakın sergi açıldı. Sergilerin büyük bölümünün yer alacağı Cam Piramit’te 20 fotoğraf söyleşisi, 4 usta fotoğrafçı söyleşisi, 4 panel, 1 forum, onlarca fotoğraf değerlendirmesi ve onlarca fotoğraf gösterisi, telif hakları ve foto muhabiri haklarını irdeleyen hukuk tartışmaları yapıldı. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde arasında World Press Photo Ödülü kazanan Türk foto muhabirlerinin de yer aldığı 4 üniversite buluşması düzenlendi. Festivalin sona ermesinin ardından 540 metrekare fotoğraf telif hakları da gözönünde bulundurularak imha edildi.

Screen Shot 2015-04-06 at 9.14.19 PM

Japonya’daki nükleer faciayı da çeken ünlü foto muhabiri Kosuke Okahara, Alman Geo Dergisi Editörü Ruth Eichorn, Aisha fotoğrafiyla World Press Photo’dan Yılın Fotoğrafı ödülünü alan Dünyanın en tanınmış foto muhabirlerinden Jodi Bieber ve yaşayan en önemli foto muhabirleri arasında gösterilen uzun yıllar savaşları fotoğrafladıktan sonra son 10 yılda Time dergisi için Bush ve Obama’yı özel olarak Beyaz Saray’da çeken Amerika’dan Christopher Morris de festivale katılan yabancı isimler arasındaydı. (Fotoğraflar : http://www.antalyafotografgunleri.com)

PhotoAntalya’da Söyleşi, Panel, Sergi ve Portfolyo Değerlendirmeleri ile Katılan İsimler

Abdurrahman Antakyalı (Depo Photos), Ali Öz, Andrei Polikanov (Russia Reporter), Ara Güler, Ayman Oghanna, Arif Akdoğan (Star), Barbaros Kayan, Yrd.Doç.Dr.Beyhan Özdemir (9 Eylül Üniversitesi), Bülent Kılıç (AFP), Bünyamin Aygün (Milliyet), Cedric Gerbehaye (Agence VU), Cengiz KahramanChristopher Morris, Coşkun Aral, Emin Özmen, Emine Gözde Sevim, Emre Oktay (Hürriyet), Emin Özmen (Le Journal), Ercan Arslan (Milliyet), Ferit İbrahim, Furkan Temir, Gaia Tripoli (New York Times) Gael Turine, Yrd.Doç.Dr.Gülbin Özdamar (Osmangazi Üniversitesi), Jodi Bieber, İlhami Demir, Kosuke Okahara, Kutup Dalgakıran (Sabah)Kerem Yücel (Atlas Dergisi), Kerim Ökten, Kürşad Bayhan (Zaman)Marie-Pierre Subtil (6 Mois Dergisi)Massimo Berruti, Mehmet Acar (Sabah), Mehmet Ali Poyraz, Mehmet Demirci, Prof.Dr.Melih Zafer ArıcanMurat Sezer (Reuters), Murat Şaka (Hürriyet), Mustafa Bozdemir, Mustafa Seven, Prof.Dr.Nurdan Akıner (Akdeniz Üniversitesi), Ozan Sağdıç, Av.Özlem Bora, Pelin Tatlı (ANP)Rıza Ezer, Rıza Özel (TFMD Başkanı)Ruth Eichorn (Geo Dergisi),  Reza, Sebastian Liste, Sebati Karakurt (Hürriyet), Sedat Suna (EPA), Selahattin Sevi (Zaman)Selçuk Şamiloğlu (Hürriyet), Sökmen Baykara, Doç.Dr.Şebnem Soygüder (Akdeniz Üniversitesi), Şenay Martinova, Tolga Adanalı (Depo Photos), Tolga Bozoğlu (EPA), Yrd.Doç.Dr.Tolga Hepdinçler (Bahçeşehir Üniversitesi), Av.Umut Kurman, Ümit Bektaş (Reuters)Ümit Turpçu (Star),  Yasin Akgül

(harf sırası ile)

Ünlü foto muhabiri Coşkun Aral da Antalya'da söyleşilere katıldı.

Ünlü foto muhabiri Coşkun Aral da Antalya’da söyleşilere katıldı. (Fotoğraf : Hikmet Saatçi)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>