Mehmet Demirci A Protokol’ü Anlattı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yayınlanmamış kareleri Mehmet Demirci’nin objektifinden “A Protokol”de yayınlandı. Demirci ile kitap üzerine bir söyleşi yaptık.

11. Cumhurbaşkanı Gül’ün Foto Film Şube Müdürü olarak görev yapan ve halen Gül ile çalışan Mehmet Demirci, hazırladığı “A Protokol” kitabıyla Cumhurbaşkanı Gül’ün daha önce yayınlanmamış fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı. Foto Muhabiri portalı olarak Demirci ile kitabı, Abdullah Gül ve Çankaya Köşkü üzerine konuştuk.
Mehmet, kitap projesi nasıl çıktı ? Bize kitabı anlatır mısın ?
Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanımızın en yakınında yer alan isimlerden biriydim. O kadar çok fotoğraf çektim ve önemli ana tanıklık ettim ki bu karelerden en özellerini görev bitimi sonrası bir kitapta toplamak istedim. Aralarında Abdullah Gül’ün hiç yayınlanmamış 40 fotoğrafının da yer aldığı “A Protokol” kitabı böyle ortaya çıktı. Kitap, makam, memleket, ziyaret, görev başında, özel zamanlar ve son gün” başlıklı altı bölümden oluşuyor. Kitap 93 fotoğraftan oluşuyor. 750 adet basıldı. Benim görüşüm kitapla ilgili şöyle : Resmi bir fotoğrafçının klasik protokol bakışından farklı bir açıyla hazırladığı bir seçki. Klasik haber fotoğraflarının dışına çıkmaya çalıştım kitap için seçtiğim fotoğraflarda. ” Cumhurbaşkanlığı’nın görünen yüzünün arkasındaki işleyişe ışık tutmayı hedefledim açıkçası.
Ne gibi görmediğimiz yüzler mesela ?

Gül’ün bir kitapçıda dolaşırken, makamında yemek yerken, spor bir arabanın direksiyonunda ve saçı fönlenirken çekilen fotoğrafları var kitapta. Böyle göremezsiniz bir Cumhurbaşkanı’nı kolay kolay. Bunların dışında tabi bana göre tarihi anlar olarak nitelediğim kareler de var.

demirci3

Mehmet Demirci’nin A Protokol Kitabı

Ankara’nın dili, resmiyeti bana uzaktı. Zira evlenirken dahi takım elbise giymemiştim. Karar vermek kolay olmadı. İstanbul’da eşimi ve iki yaşındaki oğlumu bırakacaktım. Ama devletin zirvesi Çankaya Köşkü’nde tarihin bir dönemine tanıklık etmek benim için müthiş bir deneyim olacaktı ve bu fırsatı kaçırmamalıydım. Ocak 2012′de Ankara’daydım. Görev tanımım, ‘Foto Film Şube Müdürü’ olarak belirtilmişti. Tam olarak neyi kapsadığını bilmiyordum ama boş durmanın bana göre olmadığından emindim. Harekette bereket vardır diyerek, Cumhurbaşkanımızın önce Niğde ve Aksaray il ziyaretlerine ardından Birleşik Arap Emirlikleri programına katıldım. Cumhurbaşkanımıza beni takdim eden, birlikte çalışmaktan onur duyduğum Özel Kalem Müdürü Koray Ertaş’tı. Kısa bir selamlaşma ve ‘Hayırlı olsun’ temennisinden sonra birlikte ilk ziyaretin fotoğrafları inceledik. Cumhurbaşkanı’nın çektiğim bir fotoğraf karesi ile ilgili ‘Işığı iyi görmüşsün’ yorumu, işimin hiç de kolay olmayacağını gösterdi bana.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü bir fotoğrafçı takip etmekten bahseder misin bize biraz ?

11. Cumhurbaşkanı Gül görev süresince, hayatını devletin zirvesine göre programladı. Cumhurbaşkanını takip etmek asla tek kişinin yapabileceği bir iş değil bence. 7/24 mantığı ile devam eden bu iş için birlikte çalıştığım yetenekli arkadaşlarım her zaman yanımdaydı. Sayısız güzel ve özel ana tanıklık ettim. 33 ayda  200 binden fazla fotoğraf üretmişim. Düğünleri, cenazeleri kaçırdım ama Cumhurbaşkanımızın hiçbir programını kaçırmadım. Birçok mutlu anına tanık oldum Cumhurbaşkanımızın. Bana göre son derece iyi bir aile babası ve müthiş bir dede. 2013 yılı Aralık ayında torunu ile telefonda konuşup Ankara’ya yağan kardan bahsedip, onun için kardan adam yapıp, fotoğrafları torununa gönderecek kadar da hassas. Geride bıraktığımız 3 yıl içince cumhurbaşkanımızın çocuklarıyla birçok kez bir araya geldik. Aile ortamındaki bu görüşmelerde bir ya da iki defa hatıra fotoğrafı çekip çekemeyeceğimi sordular. Bu mütevazılık karşında hep mahcup oldum.

Tanık olduğun en özel anlardan bir örnek verebilir misin ?

Cumhurbaşkanımızın anne babasının, Çankaya Köşkü’nde makamında O’nu ziyaret etmesi çok özel bir andı bence. Makam odasında annesini, konuklarını ağırladığı yerde sürekli olarak kendisinin oturduğu koltuğa oturtmak istemesine rağmen Adeviye Hanım’ın ‘Oğlum orası senin yerin, Allah seni muvaffak etsin’ diyerek misafir koltuğunda oturması özel bir andı.

demirci2

Mehmet Demirci ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Abdullah Gül’ün Kitap Hakkındaki Görüşü

Abdullah Gül’ün hazırlığından haberdar olduğu kitap, kendisine doğum günü olan 29 Ekim’de teslim edildi. Gül, önsözünde kitabı, “Bu kitap, işine tutkuyla bağlı, ‘an’ı yakalama peşinde koşan, beni gölgem gibi takip eden Mehmet Demirci’nin gözünden yedi yıllık Cumhurbaşkanlığı dönemimin ilginç ve özel anlarını sergilemesi açısından da önemli bir çalışmadır” ifadeleriyle tanımladı.

Mehmet Demirci Kimdir ?

Demirci, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2000′de mezun olduktan sonra 2001-2006 yılları arasında haber dosyaları ve foto-röportaj üzerinde çalıştı. Ortadoğu’da önemli olayları izleyen, Irak ve Afganistan savaşı, İsrail-Filistin çatışmaları, Sudan’daki iç savaş ve Pakistan’daki depremi fotoğraflayan Demirci, 2006′da New York’a yerleşti. Guantanamo hapishanesine giren ender gazetecilerden biri olan Demirci, çalışmalarını ABD ve Avrupa’da sürdürdü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>