Depo Photos’tan İlk Sergi: “CMHRB Kadrajda”

''Şapkayı Kaptırmam'' / Fotoğraf : Bülent Hiçyılmaz

''Şapkayı Kaptırmam'' / Fotoğraf : Bülent Hiçyılmaz
Picture 1 of 5

Bahçeşehir Üniversitesi Galata BAUEXP Galerisi’nde gerçekleşecek CMHRB Kadrajda Sergisi ile, yaklaşık yirmi haber fotoğrafçısının kadrajından Türkiye Cumhuriyeti tarihinin 11 Cumhurbaşkanı’nın bireysel ve siyasi tarihine tanıklık edilecek. 1 Eylül Pazartesi günü saat 18.00′de açılacak sergi 30 gün boyunca ziyaretçileriyle buluşacak.

Sergiyi gezenler bir anlamda Türkiye’nin ve haber fotoğrafçılarının da tarihini de izleyecek. Çok büyük bir kollektif arşiv çalışmasının ve emeğin neticesinde daha önce gün yüzüne çıkamamış ya da ender rastlanan 160 fotoğrafla oluşturulan sergi, Depo Photos ve Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü ortaklığı ile gerçekleştirilecek.

- Türkiye’nin yeni görsel arşivi “Depo Photos” -

Türkiye’nin görsel tarihine ulaşabilmede en önemli kaynak olma hedefiyle yola çıkan Depo Photos, iki yıla yaklaşan bir çalışma sonucunda ilk etapta 150′nin üzerinde önemli foto muhabiri, belgesel fotoğrafçı ve koleksiyonerlerin siyasetten magazine, spordan sanata 25 milyondan fazla fotoğrafını inceleyerek bir milyon karenin üzerinde dev bir fotoğraf arşivi oluşturdu. Özenli çalışma sonucu, daha önce gün yüzüne çıkmamış, hiçbir yerde yayınlanmamış yüzbinlerce kare film taranarak dijital ortamda arşivlendi ve bunların 500 bine yakını online sisteme aktarıldı. Depo’da sadece geçmiş değil, bugün de birbirinden yetenekli isimlerin vizörlerinden fotoğraflar takip edilebilecek.

Sergide fotoğrafları yer alan Depo Photos foto muhabirleri ve dışarıdan katkı sağlayan Türk basın fotoğrafçılığının birbirinden önemli isimleri: Zekeriya Albayrak, Adem Altan, Ayhan Arfat, Hasan Aydın, Sökmen Baykara, Kubilay Çalıkoğlu, Mehmet Demirci, Hüseyin Ezer, Rıza Ezer, Denizhan Güzel, Bülent Hiçyılmaz, Mustafa İstemi, Burak Kara, Murat Çetin Mühürdar, Mustafa Öztartan, Sami Pekşirin, Selahattin Sönmez, Serhan Şarman, Mehmet Sürenkök, İsmail Şenyüz, Hikmet Tanılkan, Ümit Turpçu ve çok zengin koleksiyonu ile Küratör Cengiz Kahraman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>