Pulitzer ödüllü Fotomuhabiri Fotoğrafladığı Kişilerle Nasıl Bir Bağ Kuruyor?

1

Deanne Fitzmaurice’in Pulitzer ödüllü fotoröportajı “Saleh”ten bir karesi.

Nioal Price    Çeviri: Pınar İstek

Pulitzer ödüllü Deanne Fitzmaurice kendinden emin, merhametli ve meraklı bir fotoğrafçı. Yürekliliği başarılı bir kariyer başlatmasına vesile oldu. Deanne, kariyerine başlarken, her zaman normal şartlarda bir çok kişinin ulaşamadığı kişi ve yerlere ulaşmanın yaratıcı yollarını bulmayı bildi. Artık tecrübeli bir fotoğrafçı  olarak, engelleri aşmayı bildiğinden, samimi hikayeler anlatmaya devam ediyor.

Kariyerinin başlangıcında, genel olarak hiçbir  medya organı ya da fotoğrafçıya güven duymayan Barry Bonds’un güvenini kazanmayı başardı. Fitzmaurice, CreativeLIVE Belgeselcilik ve Fotomuhabirliği derslerinde, Bonds’un kendisinin fotoğraflama isteğini ilk etapta reddedişinin sonrasında bu beyzbol yıldızının ev ve aile hayatını anlatan çığır açan samimi fotoğraflar serisine nasıl dönüştüğünün hikayesini paylaşıyor. Aşağıda Deanne’nin fotoğrafladığı kişilerle başarılı bir bağ kurmada kullandığı teknikleri göreceksiniz:

2

Deanne Fitzmaurice’in Pulitzer ödüllü fotoröportajı “Saleh”ten diğer bir kare.

İletişim Kurun

Deanne’nin bir çok sosyal ilişkisi ayaküstü sohbetlerle başlıyor. Eğer fotoğraflamak istediğiniz kişinin sizi haber peşinde koşan herhangi bir muhabir değil de güvenmeye değer birisi olarak algılamasını istiyorsanız, bu güveni dürüst ve gerçekçi davranarak kazanmanız gerekir. Gazeteci kimliğinizi ve profesyonelliğinizi yansıtan bir portfolyo oluşturun. Onları nasıl sıcakkanlılık ve gerçekçilikle fotoğraflayacağınızı gösterin. Ve onlara kendi hikayelerini anlatmaları için yardımcı olmak istediğinizi ifade edin.

Ayrıca, her bir kişi ve onların ilgi alanları ve tecrübeleri hakkında daha çok şey öğrenerek meraklı olduğunuzu gösterin.

Aynı dili konuşmuyor olsanız bile halen bir bağ kurabilirsiniz. öyle bir durumda iletişim kurmak için vücut dilinizi kullanın. Onlara daha önce çektiğiniz fotoğrafları gösterin. Birlikte eğlenin. Basit bir gülümseme bile büyük bir bağ kurmak için atılacak önemli bir adım olabilir.

Sosyal İlişkiler Geliştirin

İnsanlar eğer size güvenirlerse, yardım da edeceklerdir. Deanne’nin en çok ilgi çeken işleri etrafindaki insanların güvenlerini kazanmasından doğmuş. Deanne için sosyal ilişkiler kurmak çok önemli. Ayrıca herkesin de çok kıymetli insanlar olduğunun fazlasıyla farkında. Bundan dolayı herkese sevgi ve saygı çerçevesinde davrandığından emin olmaya çalışıyor. Mesela, bir güvenlik görevlisiyle muhabbeti kurun. Belki bu kişi normalde yasak olan bir yere sizi sokabilir. Yardımın kimden geleceğini asla bilemezsiniz.

Eğer fotoğraflamak istediğiniz kişi çekingense ya da erişilemez ise, bu kişinin tanıyıp bildiği aracı birisini bulun. Bu kişi aracılığıyla izin isteyin. Böylelikle fotoğraflamak istediğiniz kişiden evet cevabını almanız daha olası.

Azmedin

İşin peşini çok erken bırakmayın. Dostane ilişkiler kurmak ve güven kazanmak zaman ve sabır ister. Fotoğraflamak istediğiniz kişiye hikayelerinin anlatılmasının, sizin ve diğer herkesin bu hikayeyi anlamasının, bilmesinin ne kadar önemli olduğunu söylemeye devam edin. Ama onları çok da bunaltmayın. Fotoğraflamak istediğiniz kişiyi azimle ikna etmeye çalışmak ve taciz etmek arasında çok ince bir çizgi vardır. Eğer o çizgiyi aşarsanız, kapıları tamamen yüzünüze kapatırsınız.

3

Deanne Fitzmaurice’in “Kibera” fotoröportajından…

Cesur Olun

Kalkıp da hiç tanımadığınız birisinden fotoğraflarını çekmek için izin istemek çok korkutucu. Ama bazen bütün yapmanız gereken sadece sormak. Reddedilme korkusunu aşın. Ve fotoğraflamak istediğiniz kişilerle konuşmaya başlayın.

Deanne Fitzmaurice gibi fotomuhabirleri işlerinde sık sık sorunlarla karşılaşabiliyorlar. Bir çok kişi gerçek hikayelerini muhabirlerle paylaşmaya çekiniyor. önemli hikayelere güven ve erişim kazanabilmek için, gerçek bağlar kurmanız lazım. özgüven ve sabır ile, bir hayır cevabını evet çevirmeniz an meselesi olabilir.

Deanne Fitzmaurice Web Sitesi

Pınar İstek Twitter adresi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>