World Press Photo Yarışmasına Katılan Fotoğraflar Hangi Makinelerle Çekildi?

WPP14_CAM

World Press Photo 2014 yarışmasına katılan fotoğraf makinelerinin marka ve modellere göre dağılımı. (Grafik: Hastalosmegapixeles.com)

Dünyanın en büyük basın fotoğrafçılığı yarışması olan World Press Photo (WPP) yarışmasına katılan foto muhabirlerinin kullandıkları makinelere ilişkin bilgiler açıklandı.
Tahmin edilebileceği gibi Canon ve Nikon kullanıcıları bu yıl da yarışmaya katılanlar arasında çoğunluktalar. Bu yıl 132 ülkeden 98 bin 671 fotoğrafla WPP’ye katılan 5 bin 754 foto muhabirinin %86′sı bu iki marka fotoğraf makinesini kullanmışlar. İki marka arasındaki kıyaslamada ise %58′e %28 ile Canon’un büyük üstünlüğü bulunuyor. Onları %7 ile Leica, %5 ile Sony ve %2 ile Mamiya izliyor.
Canon kullanıcıları arasında yarışmaya en fazla fotoğraf gönderenler ise %8′lik bir oranla Canon EOS – 1DX ‘le çekim yapanlar oldu. Nikon’da ise D700′ü kullanalar %4′lük dilimle ilk sırayı alırken markanın amiral gemisi D4′ü kullananların oranı ise %2′de kaldı.

Bu yıl WPP için gönderilen yarışma fotoğraflarının çekildiği makinelerin marka ve modellerine göre oransal dağılımı şu şekilde oldu:

Canon EOS – 1 DX %8
Canon EOS – 5d MK II %7
Nikon D700 %4
Nikon D4 %2
Nikon D800 %2
Canon EOS-1D Mk IV %2
Leica M9 %1
Leica M %1
Sony Nex-5N %1
Nikon D80 %1
Canon EOS 1100D %1
Nikon D3 %1
Sony RX1 %1
Leica S %1
Mamiya 7 %1
Nikon D3X %1
Nikon D800E %1
Datası belirlenemeyen %16

Fotoğraf makinelerinin çalışma sistemlerine göre dağılımı ise şu şekilde:
SLR: %88
Aynasız: %3
Compact: %2
Diğer: %7

Katılımcılar, yarışmaya gönderdikleri fotoğrafların %98′ini dijital fotoğraf makineleriyle çekerken %2′lik bir dilim ise filmli makineleriyle ürettikleri görsellerle bu önemli organizasyona katıldı.%2′lik bu oran yaklaşık 2 bin fotoğrafa denk geliyor. Filmle çektiği fotoröportaj ile yarışmaya katılan Danila Tkachenko, bu serisiyle yarışmanın “kurgulanmış portre öyküler” dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

Yarışmanın birinciliğini kazanan John Stanmeyer de bu fotoğrafı (aşağıda)  Canon ekipman kullanarak 35 mm objektifle 1/40 enstantane ve 1.6 diyafram aralığında Cibuti’de çekmiş.

01_john-stanmeyer

John Stanmeyer’in World Press Photo – 2014 ödünü kazandığı fotoğraf. Fotoğrafta, daha iyi sinyal alması için Cibuti’deki bir sahilde cep telefonlarını göğe kaldıran Afrikalı göçmenlerin, ay ışığındaki silüetleri yer alıyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>