Spor Fotoğrafçılığı Sochi’de Limitleri Zorluyor

Olimpiyat oyunları, her zaman, fotoğrafta en yeni teknolojilerin denendiği global ajansların ve endüstrideki markaların savaş alanı olmuştur. Sochi’deki 2014 Kış Oyunları’nda da bu gerçek değişmedi. Bu seferki en büyük hedef hız. 5 büyük ajans, Sochi’de döşedikleri 20 kilometrelik fiber optik kablo ile fotoğrafın yayına verilme süresini 180 saniyeye kadar düşürdü. Hızın yanında 3D ve robot kamera teknikleri, droidlerle havadan fotoğraflar ve 360 derece panoramikler de ajansların başvurduğu yenilikler.

Poland's Kamil Stoch soars through the air during the men's ski jumping individual normal hill training event of the Sochi 2014 Winter Olympic Games in Rosa Khutor

Reuters foto muhabiri Kai Pfaffenbach’un çektiği bir multi-exposure.

20 KM’lik Fiber Optik Kablo ile 180 Saniyede Yayına Hazır Fotoğraf

Sosyal medya ve anında paylaşımın giderek daha da büyüdüğü iletişim çağında, 5 büyük fotoğraf ajansı Getty, Reuters, EPA, AP ve AFP Sochi’de inanılmaz bir sistem kurdular. Olimpiyatların yapıldığı alanda, yerin altına ortaklaşa 20 kilometrelik fiber optik kablo döşeyen bu beş global dünya ajansı, deklanşöre basıldığı andan itibaren bir fotoğrafın yayına girdiği – yani abonenin önüne düştüğü – süreyi 180 saniyeye kadar düşürdüler. Tabi bu 180 saniyede fotoğraf pek çok aşamadan geçiyor :

1.Spor Fotoğrafçısı : Fotoğrafçı deklanşöre bastığı anda, fotoğraf 100Mbps’lik fiber optik kablo yardımıyla fotoğraf editörlerinin önüne düşüyor.

2.Fotoğraf Editörü : Sochi’de bu global ajansların her bir spor dalı için ayrı bir editörü bulunuyor. Her editörün de yardımcıları var. Editör veya yardımcıları gelen fotoğraflardan seçimi yaparak seçtiklerini photoshop editörüne gönderiyor.

3.Photoshop Editörü : Photoshop editörü önüne gelen fotoğrafa, saniyeler içinde genel renk ayarlarını, kadraj ve ölçümlendirmelerini yaparak yazı editörüne (caption editor) gönderiyor.

4.Yazı editörü : Saniyelerle yarışan yazı editörü, gerekli başlık, fotoğraf altı bilgileri, anahtar kelimeler ve diğer alanları doldurarak fotoğrafa son halini veriyor ve son kontrol için fotoğrafı bağlı bulunduğu editöre tekrar gönderiyor.

5.Fotoğraf Editörü : Fotoğraf editörün son kontrolünün ardından yayına veriliyor.

sochi1

Getty’den Clement Caplain Adler Speed Skating Arena’da fiber optik kabloları test ederken.

Hız Sochi Oyunları’nda ajansların en çok önem verdiği şey olarak dikkat çekiyor. Reuters’ın Fotoğraf Editörü Pawel Kopczynski, ‘Abonelerimize fotoğrafı ne kadar hızlı iletirsek o kadar iyi. Online müşterilerimiz bizden çok hızlı fotoğraf talep ediyorlar. Reuters için online müşterilerin önemi çok fazla. Çünkü gelecek online’da. Biz de Sochi’de hızı artırmak için elimizden geleni yaptık’ diyor.

Olimpiyatların resmi ajansı Getty’nin Editoryal’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Stuart Hannagan da, hız konusunda ‘Hepsi önemli ama özellikle altın madalyalık anlar için adeta saniyelerle yarışıyoruz. Sochi, foto muhabirliğinde limitlerin sonuna kadar zorlandığı hız testi alanına döndü’ diye konuşuyor.

1000′den fazla Spor Fotoğrafçısı Kış Olimpiyatları’nda Deklanşöre Basıyor !

Bir fotoğraf ajansı'nın serverı

Bir ajans serverı.

Sochi’de tahmini olarak 1000′den fazla spor fotoğrafçısı var. Aslında, 13.477 kişilik akredite gazeteci sayısına bakarsanız bu rakam düşük gibi görünyor. Ama gerçek rakam 1000 değil. Çünkü bu 1000 kişinin yaklaşık 4′te birini oluşturan 5 global ajansın çoğu noktada robot kameraları var.

AP editörleri Sochi Oyunları bittiğinde fotoğrafçılarının toplamda çektikleri fotoğrafın 1 milyon kareyi geçmiş olacağını söylüyor. 90′lı yıllardan beri Olimpiyatların Resmi Fotoğraf Ajansı olan Getty, oyunları en çok fotoğrafçıyla takip eden kurum. Getty’de tam 69 fotoğrafçı karlı pistlerde aşırı soğuk havada zor şartlarda çalışıyor. AFP, EPA, Reuters ve AP’nin de ortalama 50′şer foto muhabiri var. Onları Xinhua, Sipa Press, Ria Novosti, Zuma, Rex, United Press International, Nippon, Kyodo News, Press Association gibi diğer uluslararası ajanslar 10 ile 20 foto muhabiri arasında değişen rakamlarla takip ediyorlar. Ardından New York Times, The Guardian, USA Today, Sports Illustrated, Washington Post, L’Equipe gibi büyük gazeteler yaklaşık 5 ile 10 arasında değişen foto muhabiri sayısı ile geliyor. Bu büyük gazeteleri ağırlıklı olarak Amerika, Kanada, Avrupa olmak üzere Japonya ve Çin’deki ulusal ölçekli gazeteler 5′er foto muhabiri ile izliyor. Türkiye’den ise Anadolu Ajansı 1 kişi ile oyunları foto muhabiri düzeyinde izliyor.

Robot Kameralar, Panoramalar ve 3D !

Sochi'de bir global ajansın ofisinde Canon kamera ve lensler.

Sochi’de bir global ajansın ofisinde Canon kamera ve lensler.

Oyunlarda kamera ve kamera ekipmanı üreticilerinin yeni teknolojileri de kullanıyor. Daha önceki oyunlarda da kullanılan uzaktan kumandalı robot kameralar, bu oyunların da en çok başvurulan teknolojilerinden. Fakat, yaz oyunlarına göre, Sochi’deki Kış Oyunları’nda bir problem var. Stadlar ‘dome’ yani ‘kubbe’ şeklinde yapıldığı için robot kameraları üst açılara yerleştirmek güvenlik gerekçesiyle ve kamera bağlayacak yer problemleri dolayısıyla biraz zor olmuş. Dolayısıyla, üst açı görüntüler bu oyunlarda biraz daha az. Bir foto muhabirinin bazı yarış pistlerinde 5′e kadar robot kamera kontrol ettiği oluyor.

360 Derecelik panoramik videolar da özellikle Getty’nin bu oyunlarda sıklıkla başvurduğu ve müşterilerine servis ettiği diğer bir fotoğraf türü. Kış Oyunları’nda sadece 360 derece panoramik fotoğraflar çekmesi için bir fotoğrafçıyı görevlendirmişler. Bu foto muhabiri, her yarış alanından 360 dercelik fotoğraflar çekiyor. her bir panoramik fotoğraf dosyasının boyutunun 40 MB olduğu öğrenildi.

Uluslararası organizasyonlarda her zaman yenilikçi olan The New York Times da Sochi için web sitesinde yeni bir kanal açmış. The Fire Hose adını verdikleri (Türkçesi İtfaiye İstasyonu) kanalda oyunlardan hem kendi foto muhabirlerinden hem ajanslardan gelen anlık fotoğrafları değişik bir sunumla yayınlıyorlar.

Getty Images’ın oyunlarda ilk kez deneyeceği yenilik ise 3D fotoğraf olacak. Getty, ilk kez 2011′de İngiltere Kraliyeti’ndeki düğünde denenen 3D fotoğrafı bu kez daha da geliştirilmiş olarak uygulayacak ve abonelerine servis edecek. 3D fotoğraflar, sjansın İngiltere’deki şef spor fotoğrafçısı Shaun Botterill tarafından geliştirilen özel bir ekipmana belirli bir açıyla bağlanan iki fotoğraf makinesinden elde edilen görüntünün işlenmesiyle ortaya çıkıyor.

Son yıllarda yaygınlaşan droidlerle havadan çekim de çok olmamakla birlikte Sochi’de uygulanan yöntemlerden biri

Gelecekte Real – Time Fotoğraflar Yayınlanacak

Getty’nin Başkan Yardımcısı Stuart Hannagan ile yapılan bir başka röportajda Hannagan, ”Gerçek zamanlı fotoğraf hizmetini sağlamak gelecekteki hedefimiz. Bunun çok da uzak bir gelecek olmadığını düşünüyorum. Real – Time fotoğraf hizmeti ile twitter gibi sosyal medya kanallarıyla daha interaktif çalışabiliriz” diyor.

sochi9

Sochi’deki 2014 Kış Oyunları’nda foto muhabirleri çalışırken.

Soğuk Hava Çalışmayı Zorlaştırıyor

Teknolojinin en ileri düzeyde kullanıldığı 2014 Kış Oyunları’nda fotoğrafçıları en çok zorlayan şey ise hava koşulları. Özellikle dağda çalışan fotoğrafçılar, sabah 7′de gittikleri noktada hareket etmeden akşam 10′a kadar kalıyorlar. Bu zorlu koşullara rağmen hem ellerindeki makinelerle deklanşöre basıyorlar hem de uzaktan kumandalarla kontrol ettikleri fotoğraf makinelerine doğru anda basarak iyi bir kare elde etmeye çalışıyorlar.

Sochi’de Nikon ile Canon’un yarışı da devam ediyor. Nikon yeni profesyonel makinesi D4 S’i test için bazı gazete ve ajans foto muhabirlerine vermiş. USA Today ve New York Times’ın foto muhabirlerinin Kış Oyunları’nda Nikon D4 S ile çekimler yaptıkları öğrenildi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>