World Press Photo 2014 Ödülleri Açıklandı

01_john-stanmeyer

Cibuti sahillerindeki göçmen Afrikalılar, ülkelerindeki akrabalarıyla daha ucuza görüşebilmek için ellerindeki telefonları havaya kaldırıp gezdirerek, ülkenin komşusu Somali’nin pahalı olmayan bir şebekesini yakalamaya çalışıyorlar. (Fotoğraf: John Stanmeyer)

57. Dünya Basın Fotoğrafları (World Press Photo) ödüllerini kazananlar belli oldu. Bu yılki yarışmaya 132 ülkeden 5 bin 754 fotoğrafçı 98 bin 671 fotoğrafla katıldığı açıklandı.

Yarışmanın en büyük ödülü olan World Press Photo 2014 Yılının Fotoğrafı Ödülü’nü ise John Stanmeyer yukarıdaki fotoğrafıyla kazandı. Stanmeyer’in ödüllü fotoğrafı, Cibuti sahillerindeki göçmen Afrikalıları, ülkelerindeki akrabalarıyla daha ucuza görüşebilmek için ellerindeki telefonları havaya kaldırıp gezdirerek, ülkenin komşusu Somali’nin pahalı olmayan bir şebekesini yakalamaya çalışırlarken gösteriyor.

Stanmeyer, ödülü kazandıktan sonra yaptığı açıklamada,“Ödülü kazanmaktan büyük onur duydum. Bu fotoğraf şiirsel, hepimizi birbirimize kenetliyor. Fotoğraftaki insanlar sadece sevdiklerini aramaya çalışıyor. Bu sen olabilirdin, ben olabilirdim. İçimizden biri olabilirdi” dedi.

wppjury

World Press Photo 2014 juri üyeleri 13 gün süren seçimlerinin sonuçlarını açıkladı. (Fotoğraf: WPP)

Başkanlığını Gary Knight’ın yaptığı ve Kerim Ökten, Jillian Edelstein, Daniel Beltra, Christopher Anderson, David Guttenfelder, Hideko Kataoka, Koyo Kuoch, Susie Linfield, Francesco Zizola, Adress Latif, Daniel Merle, Marie Sumalla, Newsha Tavakolian, Tom Jenkins, Miriam Marseu, Rosamund Kidman Cox, Luciano Candisani, Alessia Glaviano, Terence Pepper’dan oluşan jürinin sekreteryasını ise David Campbell ile Simon Nijami yaptı. Juri üyeleri, 1 Şubat’ta başladıkları ve aralıksız sürdürdükleri seçim ve değerlendirmelerini 13 Şubat’ta tamamladı. Yarışmanın Türk juri üyesi Kerim Ökten aynı zamanda “Spor Fotoğrafları” kategorisi jurisinin başkanlığını da yaptı.

Basın fotoğrafçılığındaki standartı yükseltmeyi amaçlayan ve 55 yıldır süren World Press Photo yarışmasında derece alan fotoğraflar her yıl dünyanın en az 45 ülkesinde sergileniyor. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerde açılan bu sergileri, 2 milyonun üzerinde ziyaretçinin gezdiği belirtiliyor. Ödüllü fotoğraflar ayrıca 7 dilde baskısı yapılan bir kitap altında her yıl toplanıyor.

Yarışmada ödül alan tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışmadan bazı notlar…

- Geçen yılki yarışmada World Press Photo ödülünü alan İsveçli fotoğrafçı Paul Hansen’in fotoğraflarının renk tonu ayarlarının büyük tartışmalar yaratması nedeniyle, yarışma kuralları tekrar güncellenmiş, bu konuda sınırlamalar getirilmişti. Bu sınırlamalar juri üyelerini de bu konuda titiz olmaya yönlendirdi ve “sıfır tolerans” kuralı işletilmeye çalışıldı. Örneğin yaklaşık 100 bin fotoğraf arasından öne çıkıp final turuna kalan fotoğrafların % 8 gibi yüksek bir oranı, dijital manipülasyon belirlendiği için diskalifiye edildi.

- Ana amacını “basın fotoğrafçılığının standartlarını yükseltmek” olarak belirten World Press Photo, bu alanda yapılan farklı ve deneysel işleri daha önce de çok kez ödüllendirmişti. Bu yıl da “Sports Fature Stories” kategorisinde ikinciliği böyle bir çalışmaya verdi. Kunrong Chen’in serisi, uzaktan kumandalı bir küçük bir hava aracına bağlı bir fotoğraf makinası ile çekilen spor faaliyetlerine ilişkin.

- World Press Photo ödülleri bu yıl Türk foto muhabirleri için hayal kırıklığı yarattı. Özellikle Osman Örsal’ın Gezi Parkı Protestoları sırasında çektiği “Kırmızılı Kadın” fotoğrafı ile Emin Özmen’in Suriye’de çektiği infaz fotoğrafları ödüle yakın görülüyordu. Her iki foto muhabirinin çektiği bu fotoğraflar, birçok uluslararası medya kuruluşunun seçtiği “yılın fotoğrafları” arasında gösterilmesine rağmen ne yazık ki World Press Photo’dan eli boş döndüler. Bu fotoğrafların yanı sıra dünyanın önde gelen çok sayıda isminin fotoğrafladığı Gezi olaylarından herhangi bir fotoğraf ödüle layık görülmedi.

- Jürinin ödüle layık gördüğü fotoğrafları 25 farklı ülkeden 53 foto muhabiri çekti. Ödüllü foto muhabirlerinin ülkeleri şöyle: ABD, Almanya, Arjantin, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Güney Afrika, El Salvador, Finlandiya, Fransa,  Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İran, İtalya, Meksika,  Polonya, Rusya, Sırbistan, Ürdün ve Yeni Zelanda.

- Yarışmanın jüri üyeleri arasında, “Acımasız Aydınlık” kitabı geçtiğimiz yıl Türkçe’ye çevrilen ve Bursa’ya gelerek bu kitabını okurlarına imzalayan yazar Susan Linfield de vardı. Linfield, Stanmeyer’in WPP ödülü alan fotoğrafı için şunları dedi: “Göçmenlerle ilgili çekilen birçok fotoğraf, onları kir pas içinde, zayıf güçsüz gösteriyor. Fakat bu fotoğraf romantik değil, vakur bir fotoğraf” dedi.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>