Büyük Usta Ozan Sağdıç, 30 Sergi Birden Açıyor!

ozan sagdicÇankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sanatçı Ozan Sağdıç’ın fotoğraftaki 60. yılında, 30 ayrı sergiye aynı anda ev sahipliği yapıyor.

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM), sanatçı Ozan Sağdıç’ın fotoğraftaki 60. yılında, “Resmen” Tanığım ki’ başlıklı kültür sanat etkinliğini Ankaralılarla buluşturuyor.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Arslan Güven küratörlüğünde, ÇSM Konferans Salonu’nda, konuşmalar ve multivizyon gösterilerle başlayacak olan etkinlik, Merkezin galerilerinde izlenecek 30 fotoğraf sergisinin açılışıyla devam edecek. Sanatseverler, fotoğraf tarihinin önemli koleksiyonlarından kabul edilen 30 ayrı fotoğraf sergisini aynı anda görme olanağı bulacak.

Sanatçı Ozan Sağdıç’ın fotoğrafla 60 yılının da yer alacağı sergide, ‘Yıl 1953 Bir Kutu Makine ve Ben’, ‘Evvel Zaman İçinde’, ‘1950’ler İstanbul’u’, ‘Ankara Anıt ve Heykelleri’, ‘Yaşadığım Ankara’dan Sayfalar’, ‘İsmet İnönü ile 14 yıl’, ‘Politika Kazanı’, ‘Çankaya’, ‘Doğanın Şiiri Kapadokya’, ‘Sahnelerden’, ‘Madamlı Yıllar’, ‘Pehlivan’ gibi başlıklardan oluşan bölümler yer alacak.

5 Şubat 2014 tarihinde saat 18.00’de multivizyon gösterileriyle açılacak sergiler, 27 Şubat 2014 tarihine kadar görülebilecek.

FOTO MUHABİRLİĞİNDEN DEVLET SANATÇILIĞINA

1956’da Hayat Mecmuası’nda foto muhabiri olarak göreve başlayan Sağdıç, 1930’lardan başlayıp 1960’lı yıllara kadar süren Henri Cartier-Bersson’un öncülük ettiği gerçeklik akımını Türkiye’ye taşıyan kuşağın temsilcisi oldu. Çağla Çağı isimli bir şiir kitabı olan Sağdıç, Ömer Hayyam ve Mevlana’nın rubailerini Türkçe’ye çevirdi.

Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’ne onursal üye seçilen Sağdıç, Fotoğraf Sanatı Kurumu kurucu üyeleri arasında yer aldı. Bugüne kadar 50’ye yakın kişisel sergi açan Sağdıç, Devlet Sanatçılığı da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>