Bünyamin Aygün’e Destek

20131223-154923.jpg

Milliyet gazetesi Foto Muhabiri Bünyamin Aygün’ün 26 Kasım tarihinde görev için gittiği Suriye’de muhalif gruplarca kaçırılmasını protesto eden meslektaşlarımız; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Trabzon’da yaptıkları basın açıklamalarıyla Aygün’ün biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Aygün için Milliyet Gazetesi Ankara Bürosu önünde yapılan açıklamaya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, TFMD Başkanı Rıza Özel, Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, Avrupa Birliği Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve G9 Platformu sözcüsü Doğan Tılıç ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, Bünyamin arkadaşımızın acil olarak özgürlüğe kavuşması için başta hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığını göreve çağırıyor, muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz çağrısında bulundu.

Istanbul’da Milliyet Gazetesi önünde Eylem

Istanbul’da Çağlayan’dak Milliyet gazetesinin önünde toplanan Aygün’ün gazeteci arkadaşları ise, “Bünyamin’e uzanan eller kırılsın”, “Gazeteci hedef değildir”, “Büyamin Aygün’e özgürlük” ve “Gazetecileri serbest bırakın” yazılı dövizler açarak, sloganlar attı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan TFMD İstanbul temsilcisi Murat Sezer, Aygün’ün, 27 gün önce görev yaptığı Suriye’de kaçırıldığını hatırlatarak, biran evvel serbest bırakılmasını istedi.

Aygün’ü özgürlüğüne kavuşması için tüm yetkilileri göreve çağıran Sezer, “Tek amacı haber yapmak, kamuoyuna bilgi vermek olan gazeteciler, Suriye’deki çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırılıyor ve tutsak ediliyor. Aylardır cebinde sarı basın kartı taşıyan Bashar Kadumi’den haber alınamamaktadır. Kameraman Cüneyt Ünal aylarca süren tutsaklığın ardından pazarlıklarla salıverilmiştir. Bu kez Milliyet gazetesi foto muhabiri Bünyamin Aygün, Suriye’de hukuksuzca hedef alınmıştır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>