“Evden Uzakta” bir foto muhabiri: Kürşat Bayhan

Foto muhabiri Kürşat Bayhan, 7 yıldır üzerinde çalıştığı projesi Evden Uzakta-Away From Home’u kitaplaştırdı. İstanbul’daki göç olgusunu ele alan kitabı için izin günlerini ve haftasonlarını Anadolu’dan İstanbul’a göçen bekarların yanında geçiren, onların tek odalı evlerine konuk olan, kahvehanelerinde oturan, onları anlamak için 5 liralık otellerde kalan Zaman Gazetesi foto muhabiri Kürşat Bayhan bu projesiyle Magnum’un Emergency Fund’ına aday olarak da gösterildi. Bayhan ile projesinin olgunlaşması üzerine bir söyleşi yaptık.

Fotoğrafaltı için mouse ile fotoğrafın üzerine gelin, bir sonraki fotoğrafa geçmek için fotoğrafa tıklayın

“Evden Uzakta” öykülerini fotoğraflamaya ne zaman ve nasıl karar verdin?

Projeye ilk  olarak  2006 yılında başladım. Zaman Gazetesi haftasonu eki için bekar odaları üzerine Küçükpazar’da başladığım  hikaye beni zamanla İstanbul’da yaşanmakta olan göç olgusu üzerinde düşünmeye sevketti. Kaçış, kopma, bellek, hatıra ve aidiyet gibi  derin ve karışık kavramlarla yüzleşmeye,  iç göçle yerinden ayrılan insanların sancılı süreçlerine fotoğraflarla tanık olmaya başlamıştım. Zamanla kristalize olmuş Küçükpazar’da  Konya, Şanlıurfa, Kastamonu, Çanakkale, Şırnak, Aksaray, Diyarbakır, Erzurum ve Türkiye’nin dört bir yanından adı Rıdvan, Musa, Hayati, Hüseyin, Ali, Faruk, Kadir, Yusuf, Ahmet olan ve memleketinden ayrılarak İstanbul’a göç eden hayatların peşine düştüm.

Sence bir foto röportajı başarılı – başarısız kılan etkenler nelerdir?

Aceleci olunmaması gerektiğini düşünüyorum. Gerçekten hikayeyi yaşamamız gerekli.  Üzerine iyi düşünüp , okumalar yapmak önemli. Çalışacağımız hikayeyi içselleştirmeliyiz ancak bu şekilde fotoğrafımıza ya da hikayeye bakan kişileri etkileyebileceğimizi düşünüyorum.

Kendini nasıl bir foto muhabiri olarak tanımlıyorsun?

Üzerinde çalıştığı hikayeleri humanist bir bakış açısıyla fotoğraf tutkunlarına aktarmaya çalışan bir foto muhabiri.

kürşat

Kürşat Bayhan

Zaman Gazetesi fotoğraf servisinde  çalışmaya başladığım 2003 yılından itibaren  yeni dönem  foto muhabirliğinde bir konuyu anlatmada tekil fotoğrafın yeterli olmadığını fark etmiş bir yapı vardı. Ben böyle bir ortamda profesyonel anlamda foto muhabirliğine başladım. Gazete için çalışan bir foto muhabiri olarak  tekil fotoğraflar üretsek de gönlüm hep foto röportaj ile konuyu anlatmaktan yana oldu.  Gazete bünyesinde yurtdışından gelen deneyimli foto muhabirleri  ile  yapılan workshopların da bu anlamda büyük katkısı oldu.

Bir foto röportajda dikkat ettiğin en önemli noktalar neler?

Hikayeyi ve insanları iyi anlamak. Onlarla vakit geçirmek. Ve yaşamak.

Konuna nasıl hazırlanıyorsun, planlamanda nelere dikkat ediyorsun?

İlk etapta önemli olan üzerinde çalışacağım  konunun beni içine çekiyor olması gerekiyor. Global anlamda sosyal problemlerin yerel yansımaları göç, çevre sorunları, çatışma gibi konular öncelikli. Sonrasında  konu ile ilgili araştırma safhasına geçiyorum. Bu bazen internet yoluyla bazen de  kontaklar aracılığı ile gerçekleşiyor.

Konularınla arandaki ilişki nasıldır? “Evden Uzakta”nın önsözünü Mary Ellen Mark yazdı. Tanışıklığınız ve sana yaklaşımından bahsedebilir misin?

Genelde foto röportaj  çalışmalarımda edindiğim dostlukları sürdürürüm. Duygusal  ve samimi bir bağ oluşur. Mary Ellen Mark ile olan dostluğumuzu da bu samimiyete bağlıyorum. Mary  2012 yılında Bursa Fotofest kapsamında onur konuğu olarak Bursa’ya gelmişti. Ben de  üzerinde çalıştığım Away from Home ile maket kitap yarışması için başvuruda bulunmuştum. Portfolyo değerlendirmesinde biraz da çekinerek Mary ‘ye çalışmamı gösterdim. Çok hoşuna gitti. Fotoğraflardaki  hayat ve yaşamlar aslında onun pek de uzak olmadığı  bir hikayeydi. Yıllar önce Fullbright Bursu ile Türkiye’ye gelmiş ve Anadolu’yu dolaşmıştı. Çalışmamın bir kitap haline gelmesi durumunda önsöz yazmak istediğini söyledi.

awaykursat

Kürşat Bayhan’ın ”Evden Uzakta” kitabı.

Görsel tarihin oluşmasında önemli bir unsur olan foto muhabirliği gücünü artırarak yolculuğuna devam ediyor. Son yıllarda foto muhabirlerinin ürettiği hikayeler de sanatsal  bir düzleme taşınmış durumda. Fotoğrafın ana konusu hikayeler ve gerçekliğin yanına sanatsal yaklaşım da eklenmiş durumda.

Foto muhabirleri gazetecilik deneyimleri ve sanatsal yaklaşımla uzun soluklu işlere yönelmek durumunda. Kitap çalışmaları bu anlamda çok önemli. Away from Home bana bu anlamda çok şey kattı. Önümüzdeki dönemde başlayacağım yeni proje için şimdiden sabırsızlanıyorum.

 

.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>