Çanlar Foto Muhabirleri İçin mi Çalıyor?

 

PhotographerSon on yılda Amerika Birleşik Devletleri ekonomisindeki genel gerilemenin medya sektörü üzerinde oluşturduğu yükün etkisini en ağır şekilde hisseden basın emekçilerinin başında foto muhabirleri geliyor.

PEW Araştırma Merkezi’nden Monica Anderson’ın atıfta bulunduğu Amerikan Haber Editörleri Derneği’nin (ASNE) verilerine göre, haber merkezlerinde istihdam edilen fotoğrafçı, çizer ve kameraman gibi, görsel içerik üretenlerin 2000 yılında 6171 olan sayısı %43′lük bir kayıp ile 2012 yılında 3493′e düşmüş. Muhabir ve yazar pozisyonlarındaki azalma ise %32 iken redaktör, sayfa tasarımcısı ve internet prodüktörü pozisyonları %27 gerilemiş.

2013 yılında yaşanan işten çıkartmalarda en çok dikkat çeken Chicago şehrinin iki büyük gazetesinden, 470 bin tirajlı Chicago Sun-Times’ın ve Sun-Times Medya grubundaki banliyö gazetelerinin fotoğraf departmanını lağvetmesi oldu. İçlerinde Pulitzer ödüllü foto muhabiri John H. White’ın da bulunduğu 28 fotoğraf çalışanıyla 30 Mayıs’ta yollarını ayıran Sun-Times Medya, bundan böyle sadece serbest foto muhabirlerinden yararlanacaklarını açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Ulusal Basın Fotoğrafçıları Derneği’nin (NPPA) yayımladığı “Haber Fotoğrafçısı” dergisine olayın hemen ertesinde demeç veren banliyö gazetesi Pioneer Press foto muhabiri Rob Hart, “işten çıkarıldığımızda John White ile aynı odada olmak kariyerimin en parlak anlarından birisiydi,” demişti. Hart, o günden başka bir detayı ise şu cümlelerle paylaşmıştı: “Yaklaşık 30 kişi baltayı tattık. Sun-Times editörü Jim Kirk, hızla değişen platformlar için artık yazar muhabirlere multimedya içerik ürettireceğiz dediğinde, odadan çıkmayı tercih ettim.”
News Photographer dergisinin editörü Donald R. Winslow 25 Kasım’da NPPA web sayfasında Sun Times olayına dair yeni gelişmeleri paylaştı. Sun-Times Medya grubu ile haber merkezi çalışanlarını temsil eden sendika Chicago Newspaper Guild arasında yeni bir toplu iş sözleşmesi için yapılan müzakereler sonuçlanmak üzere.

Muhabir, redaktör ve diğer editoryal pozisyonlardaki 130 Sun-Times Medya çalışanını ilgilendiren 3 yıllık taslak anlaşmanın ilgili bölümüne göre Sun-Times Medya’nın Mayıs’ta işten çıkarttığı foto muhabirlerinden 4′üne tekrar iş teklif etmesi öngörülüyor; ancak pozisyonlar amiral gemisi Chicago Sun-Times’da olmayabilir.

Pozisyonların oluşturabilmesi için foto muhabirlerinin sendikanın Ulusal İş İlişkileri Komitesi’ne yaptığı haksız iş ilişkileri şikayetini geri çekmesine muvafakat vermesi şartı var. 4′ün dışında kalanlara ise ileride yapabilecekleri tüm hukuki başvurulardan vazgeçmeyi kabul ettikleri takdirde bir seferlik 2000 Amerikan Doları ödeme yapılması planlanıyor. Teklifler yapılırken kıdemin dikkate alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor.

Sait Serkan Gürbüz
Twitter: @GurbuzPhoto
Instagram: @sasegu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>