Tak etti canımıza bu maskeli balo!

Fotoğraf : Ahmet Akpolat

Devlet ile sendikalar arasında tabiri caizse bir “didişme” ile başlayıp “gövde gösterisi” ile devam eden bunun da kısa sürede “güç gösterisine” dönüştüğü 1 Mayıs kutlamalarının merkezindeki yer bu yıl da Taksim oldu.   “Aksiyonu” bol bir 1 Mayıs yaşandı yine ve güç şartlar altında çalışan foto muhabiri, kameraman ve muhabirlerden birçoğu yaralandı, ıslandı, gaza maruz kaldı. 

O günü anlatan sayısız güçlü fotoğraf çekti meslektaşlarımız.

Ancak, orada görev yapan gazetecilerin çalışma koşullarını vurucu bir şekilde anlatan öyle bir fotoğraf vardı ki…

Sosyal medyada paylaşım rekoru kıran üstteki o fotoğrafı çeken CNN Türk’ün başarılı kameramanı Ahmet Akpolat’tı. Akpolat , fotomuhabiri.com’a o anları anlattı:

 

“Gaz maskesi biber gazından koruyor ama görüş açınızı daraltıyor!”

 

O fotoğrafı nerede çektiniz? 

Fotoğrafı 1 Mayıs’ta Beşiktaş’ta çektim. Aslında, haber kameramanı olduğumdan böyle sıcak olaylarda fazla fotoğraf çekme fırsatı bulamam. O yüzden yalnızca 1 kare çekebildim.

Çekerken sizde gaz maskesi var mıydı? Gaz maskesi ile görev yapmak sizi görev sırasında korusa da gaz maskesi ile çalışma zorlukları nedir?

Vardı. Tabi ki gaz maskesi ile çalışmak bir kameraman ya da foto muhabiri için çok zor bir durum. Çünkü işimizi görerek yapıyoruz. Gaz maskesi görüş açımızı çok daraltıyor. Aslında gaz maskesi ile böyle toplumsal olaylarda çalışmak çok riskli. Maske sizi biber gazından koruyor olabilir fakat görüş açınızı çok daralttığından, çevreden gelen tehlikelere karşı tamamen korunmasız oluyorsunuz. Nitekim fotoğrafı çektiğim gün yaralanan 2 kameraman ve 1 foto muhabiri arkadaşımız çevreden gelen taşlardan yaralandı.

Bu fotoğrafınızı sosyal medyada paylaştıktan sonra kullanan basın organları da oldu mu? Sİzden izin almadan kullanımına yorumunuz nedir?

Fotoğrafı ilk olarak, çektikten kısa bir süre sonra twitter hesabımda paylaştım. Olaylar devam ettiğinden geri dönüşleri takip etme şansım olmadı. Sonradan anladığım kadarıyla bayağı ses getirmiş. Daha sonrasında arkadaşlarımdan fotoğrafın, ismim kullanılmadan başta facebook olmak üzere bir çok sosyal ağlarda kullanıldığını öğrendim. Ertesi gün de bir çok gazetede ismim geçmeden kullanıldı. Aslında izinsiz kullanılması beni çok rahatsız etmedi. Gazetecilerin yıpranma haklarının tartışıldığı bu dönemde hangi şartlarda çalıştığımızın görülmesi beni daha çok memnun etti.

Şimdiye dek gaz dahil, görevinizi yaparken şiddete maruz kaldığınız oldu mu?

Hangi birini anlatsam ki? Bu soruya tam yanıt vermeye kalksam saatler sürer. Toplumsal olaylarda polis sizi sevmez, eylemciler sevmez, gecekondu yıkımında garibanlar sevmez, spor karşılaşmalarında taraftarlar sevmez vb. Yani daha net anlatmak gerekirse; Silivri’ye Ergenekon Davası’nı takibe gidersiniz bölücü derler, ertesi gün aynı salonda KCK Davası’nı takip edersiniz faşist diye suçlarlar. Çoğu zaman da bu tepkiler fizikler şiddetle sonuçlanır.

Çatışma alanlarında görev yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Benim çatışma alanlarında en çok dikkat etmeye çalıştığım durum, iki gurubun (güvenlik kuvvetleri ve göstericiler) arasında kalmamak. Konumunuzu öyle ince ayarlamak zorundasınız ki, polisin yanında olursanız kafanıza her an taş yiyebilirsiniz. polis kadar korunaklı olmadığınızdan ciddi zararlar alabilirsiniz. göstericilerin yanında yer alırsanız, panzerden gelen tazyikli suya ve gaz bombasına direk maruz kalabilirsiniz. İşte bu durumda sezgilerinize güvenip konumunu ona göre almanız gerekiyor. Bunları düşünürken ve uygularken aynı zamanda da anı kaydetmeniz gerekiyor.

Kamermanlığın yanısıra fotoğrafa da ilginiz var mı? Gittiğiniz görevlerde sıklıkla fotoğraf çekiyor musunuz?

Her kameramanın bir parçası fotoğrafçıdır aslında. Hele ki haber kameramanlarının. Fotoğraftan anlamayan birinin iyi bir kameraman olabileceğine inanmıyorum zaten. Mesela ben gittiğim her haberin en az bir kare fotoğrafını çekerim.

İletişim: www.twitter.com/ahmetakpolat

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>