Ödüllü fotoğrafın hilesi ortaya çıkınca…

Beyaz Saray Foto Muhabirleri Derneği’nden (WHNPA) yapılan açıklamayla , derneğin geleneksel olarak düzenlediği son yarışmada ödül alan bir fotoğrafın diskalifiye edildiği açıklandı.

WHNPA yetkilileri, söz konusu fotoğraf üzerinde dijital oynama yapıldığını, Washington Post Fotoğraf Direktörü MaryAnne Golan’ın bir dergiye yaptığı açıklama sonrası belirledi.

Golan’ın, Cumartesi günü (23 Şubat) yayınlanan News Photographer dergisine yaptığı açıklama şöyleydi: “Washington Post foto muhabirlerinden biri, WHNPA’nın yarışmasına dijital olarak değiştirilmiş bir fotoğrafla katılmış. Editörlerimizden biri, yarışmaya gönderilen fotoğrafla gazetemizde yayınlanan orijinali arasında farklılık bulunduğunu fark etti. Washington Post’un etik ilkeleri, fotoğrafların üzerinde manipülasyon yapmayı yasaklar.” Ancak Golan, haftasonu boyunca bu konuda başka bilgi vermemiş, söz konusu foto muhabirinin kimliğini de açıklamamıştı.

Bunun üzerine WHNPA başkanı Ron Sachs, yarışmanın sonuçları üzerine tekrar odaklandıklarını ve dijital oynama yapılan fotoğrafı belirlediklerini açıkladı. Sachs’ın açıklamasına göre yarışmanın “spor” kategorisinde mansiyon ödülü alan Washington Post foto muhabiri Tracy Woodward’ın “Eyalet Şampiyonu” isimli fotoğrafı yarışma kurallarına aykırı olarak dijital manipülasyona uğramıştı.

Wooodward’ın yarışmaya gönderdiği fotoğrafla orijinali karşılaştırıldığında, ön planı daha belirgin ortaya çıkarmak için fotoğrafın arka planında ciddi değişiklik yapıldığı açıkça görülebiliyor. Woodward’ın manipüle edilmiş fotoğrafında, orijinal fotoğrafta görünen minder hakeminin yer almadığı fark edilebiliyor. Oysa yarışma kurallarına göre, fotoğrafların içerikleri Photoshop ya da benzeri programlarla değiştirilemiyor, ekleme ya da çıkarma yapılamıyor. Sadece, içerikteki anlamı değiştirmeyecek yeniden çerçevelemelere (cropping) ve fotoğrafın çekildiği doğal ana sadık kalınması ilkesine göre; küçük ton ya da ışık ayarları yapılmasına izin veriliyor.

Basın fotoğrafçılığı yarışmaları, son zamanlarda mesleğin güvenilirliği hakkında ciddi soru işaretleri bırakacak sonuçlara sahne oluyordu. Bunlar arasında en fazla tepki toplayanı son World Press Photo yarışmasında Magnum foto muhabiri Paolo Pellegrin’in fotoğraf bilgilerini manipüle etmesi olmuştu. Bu konuya ilişkin detaylı bir yazıyı da kısa süre içinde fotomuhabiri.com’da okuyabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>