Gazeteciler için en iyi 25 iphone uygulaması

Fotomuhabiri olarak, sadece foto muhabirleri değil tüm gazeteciler için en iyi 25 iphone uygulamasını belirledik. Bu listeyi hazırlarken üniversitelerin yaptığı araştırmalar, Dünyanın saygın gazetecilerinin tercihleri ve sektörle ilgili önemli blogların listelerinden yararlandık. Sonuçta, Türkiye’ye en uygun popüler IOS uygulamalarını (Iphone ve Ipad için) bir araya getirdik. Liste, başta foto muhabirleri olmak üzere muhabirler, yazarlar, kameramanlar, gazete, haber sitesi, tv ve dergi editörleri gibi geniş bir haberci yelpazesine hitap ediyor ve zaman zaman güncellenecek. İşte o liste :

En iyi not uygulamaları

1. Notability ($2.99) Not uygulamaları arasında en detaylı olanı. Notability ile notunuza fotoğraf, video web sitesi bölümleri ekleyebiliyorsunuz. Altta yer alan diğer iki uygulamanın aksine Notability’de her türlü yazı formatını kullanabiliyorsunuz. Yazarken başlıklar, bölümler ekleyip kalın, italik veya renkli karakterler kullanabiliyorsunuz. Arayüz biraz karışık olsa da notları okuması bu uygulamalarla sizin için daha kolay.

2. Soundnote ($4.99) Daha minimalist bir not uygulaması. Özellikle ”dolma parmaklar” için kullanımı çok kolay :) Soundnote ses kaydı yapmanızı, notları email ile göndermenizi ve notlara çizim yapmanızı sağlıyor. Ama hepsi bu kadar, fazla detay yok, hızlı ve pratik olmak isteyenler için. ABD’de muhabirlerin Ipad’de çok tercih ettikleri bir uygulama.

3. AudioNote ($4.99) Benim favorim. Önyüzü gerçek bir not defteri gibi tasarlanmış. Genel tasarımı da SoundNote’dan daha güzel. Enter’a basıp yeni bir satıra başladığınızda küçük bir tarih atması da ince düşünülmüş bir özellik. Yine, kelimeleri renklerle çizme gibi bazı kullanışlı yazı formatları da var. Lite uygulamasını ücretsiz indirip programın tam sürümünü satın almadan önce test edebilirsiniz.

4.Evernote (ücretsiz) Hem iphone’unuzdan, hem tabletinizden hem de bilgisayarınızdan aynı notlara ulaşmak istiyorsanız Evernote bu işte dünyanın ilk tercihi. 35 milyon evernote kullanıcısından biri de benim ve en çok elimin gittiği programlardan. Tabi sadece notlarınızı değil, çizmlerinizi, fotoğraflarınızı ve diğer dosyalarınızı da evernote’a kaydedebilir ve diğer cihazlarınızdan bu notlara ulaşabilirsiniz.

En iyi fotoğraf uygulamaları 

1.Snapseed (ücretsiz) Hiç şüphesiz IPhone’un photoshop’u. Google ile Snapseed ekibinin ortaklaşa geliştirdiği bu uygulama bir fotoğraf için yapmak istediğiniz iyileştirmelerden daha fazlasını da olanak tanıyor. Fotoğraf crop’lama, brightness-contrast , keskinlik, bölgesel ışık ayarı, beyaz ayarı, saturation ayarı, siyah-beyaz yapma ve daha pek çok özelliğe sahip çok başarılı bir fotoğraf programı

2.Filterstorm ($3.99) Fotoğraf altı yazma işinde uzman. Fotoğrafa her türlü caption bilgisini bu programla ekliyorsunuz. Bunların dışında photoshop’taki curves, keskinleştirme, klonlama, saturation gibi fotoğraf ayarlama özelliklerine de sahip verilen ücrete değecek bir uygulama.

4.Marksta ($1.99) Fotoğraflarınıza ”watermark” mı eklemek istiyorsunuz ? Fotoğraflarının internette çalınması üzerine fotoğrafçı John D McHugh’ın geliştirdiği Marksta uygulaması bu talebinize karşılık veriyor. Marksta ile fotoğraf üzerine imzanızı atabiliyorsunuz.

5.Hipstamatic ($3.99) Hipstamatic, ismini ve özelliğini 1980′lerde çıkan ancak başarısız olan bir lomograph fotoğraf makinesinden alıyor. Iphone’un uzun yıllardır en popüler uygulamalarından olan Hipstamatic ile çeşitli lensler ve filmler seçerek fotoğraf çekiyorsunuz. Eğlence ve nostaljiyi harmanlayan Hipstamatic’in dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı bulunuyor.

6.NightCap ($0.99) Bu uygulama Iphone’un kendi kamerasından daha gelişmiş bir kamera arayanların öncelikli tercihleri arasında bulunuyor. NightCap isminden de anlaşılacağı üzere düşük ışıkta başarılı sonuçlar veriyor. Uygulama ile diyafram kilitleme, bölgesel netlik, beyaz ayarı, zaman ayarlı çekim gibi ekstra özelliklere sahip oluyorsunuz.

7. Lightmeter (ücretsiz) Profesyonel fotoğrafçılar için öne çıkan bir uygulama. Fotoğrafçıların kullandığı ışık ölçerin Iphone hali olan Lightmeter ile bölgesel ışık değerlerini öğrenebilir ve fotoğraf makinenize ince ayar yapabilirsiniz. Bu uygulamayı ücretsiz edinebilirsiniz.

8. Lighttrac ($4.99) Günün belirli saatlerinde dünyanın herhangi bir noktasındaki ışık ve gölge değerlerini, gölgenin düşüş açısını size veren Lighttrac, belirli bir bölgede dış çekim planlıyorsanız tam aradığınız program. Özellikle doğa ve manzara fotoğrafçılarının vazgeçilmezi.

9.DMD Panorama ($1.99) Panoramik bir fotoğraf çekmek istiyorsanız dert etmeyin. DMD Panorama bu durumu çözüyor. Sonuçları yüzde yüz olmasa da iyi. Iphone’daki en iyi panoramik fotoğraf uygulaması olan DMD Panorama’yı yüzbinlerce fotoğrafçı kullanıyor.

10. Fast Camera ($0.99) Bir profesyonel fotoğraf makinesi kadar hızlı fotoğraf mı çekmek istiyorsunuz ? Fast Camera ile bu isteğiniz yerine getiriliyor. Saniyede on kare çekebilen Fast Camera uygulaması, çektiğiniz fotoğrafları Iphone’un fotoğraf hafızasına da doğrudan atmıyor. Siz istediklerinizi seçebiliyorsunuz. Böylece hafızada gereksiz kalabalıktan kurtuluyorsunuz.

11. PS Express (ücretsiz) Photoshop’un ücretsiz Iphone uygulaması olan PS Express, kısıtlamalı photoshop uygulamalarına olanak tanıyor. Iphone ve Ipad için pek çok fotoğraf uygulaması arasında özellikleri sınırlı kaldığı için çok tercih edilmese de Adobe Photoshop fanatiklerinin yine de vazgeçemediği bir uygulama.

En iyi video uygulamaları

1.Filmic Pro ($3.99) Bir-iki küçük eksiklik dışında Filmic Pro, Iphone’un video kapasitesini sonuna kadar kullanıyor. Filmic Pro ile ses kayıt özellikleri, diyafram ve netlik kontrolü sizin denetiminize geçiyor. Filmic Pro, profesyonellerin de ilk tercihi.

2. 8 mm ( $4.99) Videonun Hipstamatic’i diyebileceğimiz 8mm ile çeşitli filtrelerle nostaljik videolar çekebiliyorsunuz. Videoları direk olarak Iphone hafızasına kaydetmeyen 8mm, durumu sizin seçiminize bırakıyor. 80′ler, 40′lar, 90′lar gibi çeşitli filtrelere sahip 8mm, çok tercih edilen bir uygulama.

3.Imovie ($5.99) Apple’ın ünlü Imovie programının Iphone uygulaması da en az orijinali kadar başarılı. Küçük Iphone ekranı üzerinde videoları istediğiniz şekilde işleyip kurgulayabiliyorsunuz. Bu paraya değecek bir uygulama. Imovie App’in arayüzü de oldukça basit olarak tasarlanmış.

4.1st Video ($9.99) Imovie’ye oranla daha fazla özelliğe sahip olan bu uygulama fiyat olarak Imovie’nin de iki katı ücrete sahip. ABD’de üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği program olan 1st Video ile video kliplerini birbirine harmanlıyabiliyor, iki farklı ses kaydını işleyebiliyor ve videonuza müzik ekleyebiliyorsunuz.

5.Bambuser (ücretsiz) Iphone’u ile canlı yayın yapmak isteyen gazetecilerin tercihi. Bambuser’da başlık ekleme, çözünürlük ayarlama, ses kalitesi ayarı, lokasyon gönderme gibi özellikler de var.Bambuser’ın ücretsiz olması da dikkat çekici özelliklerinden biri.

En iyi ses kayıt uygulamaları

1.Hindenburg Field Recorder ($29.99) Fiyatı gördüğünüz gibi oldukça yüksek, ancak sonuçları da sizi ekstra ses kayıt cihazı taşıma zahmetinden kurtarıyor. Profesyonel ses kayıt cihazlarındaki çoğu özelliğe sahip bu uygulama ile sesi de işleyebiliyorsunuz. Eğer satın almadan önce denemek isterseniz o da 1 dakikalık ses kayıtlarına olanak tanıyan ücretsiz versiyonu ile mümkün.

2.StudioApp ($8.99) 4 ayrı kanaldan kayıt imkanı sağlayan StudioApp bunun dışında pek çok ses kayıt özelliğini de içinde barındırıyor. Yine Hindenburg Field Recorder gibi ücretsiz Lite versiyonu App Store’dan yükleyerek uygulamayı ücretsiz olarak test edebilirsiniz.

 En iyi içerik depolama ve erişim uygulamaları 

1.Dropbox (ücretsiz) Gazetecilerin hayatını kurtaran program. Bır dropbox hesabı açarak onun sağladığı ücretsiz 2gb alanı kullanabilirsiniz ve Iphone uygulaması ile deponuza rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Dropbox en yaygın kullanılan depolama programlarından biri.

2. Filebrowser (ücretsiz) Eğer Apple Time Capsule veya benzeri wireless çalışan bir harici harddiskiniz varsa ona Filebrowser ile Iphone üzerinden de ulaşabilirsiniz. Benim de Time Capsule’a bağlanmak için kullandığım programlardan.

 

Not: Liste zaman zaman geliştirilip güncellenecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>