Sosyal medyada görsel savaşlar videoya sıçradı

“Bu da nereden çıktı !… Sosyal medyadaki video gelişmelerinin foto muhabirliğiyle ne ilgisi var ?” diyebilirsiniz. Hemen kısaca özetleyelim :

Canon’un 5D Mark II’siyle birlikte fotoğraf makinelerine video özelliğinin de eklenmesi, foto muhabirliğin yapısında ciddi değişiklikleri beraberinde getirmiş ve Chris Morris, Ron Haviv gibi foto muhabirliğinde hepimizin yakından tanıdığı önemli isimler video projeleri üretmeye başlamış,  AP, Reuters, New York Times gibi haber fotoğrafçılığının öncüleri  çalışanlarına BrainStorm gibi bu işin uzmanı kuruluşlardan multimedya kursları aldırmıştı. İşin sosyal medya ayağında ise Instagram, Hipstamatic gibi yeniliklerin ortaya çıkması, Iphone, Samsung gibi akıllı telefonlardaki kameraların -başta pikselleri ve video çözünürlükleri olmak üzere- teknik özelliklerinin her yıl gelişmesi  hiç şüphesiz foto muhabirliğini de derinden etkiliyor. Dergiciliğin dünyadaki 1 numaralı markası Time, geçen yılın son aylarında New York’u vuran kasırgada görevlendirdiği 5 fotoğrafçısından sadece Iphone ile fotoğraf çekmelerini ve bunların derginin Instagram hesabına yüklemelerini istemişti, yine bir başka örnekte 2009′da New York Times’ın önemli foto muhabirlerinden Damon Winter Afganistan’da Iphone ile fotoğraf çekmiş, bunlar gazetede yayınlanmış ve üstüne bir de Pulitzer ödülü kazanmıştı.

Sosyal medyadaki her türlü yeniliğin foto muhabirlerini de ilgilendirdiğini düşünerek, 2013′ün bu ilk aylarında iki büyük sosyal medya markası tarafından birer basın toplantısı ile ilan edilen iki önemli yenilikten bahsedeceğiz size. İleride bir Instagram kadar popüler olurlar mı bilinmez ama Twitter ve Viemo’nun bu yeni ”yan” uygulamaları dünyada oldukça fazla ses getirdi. Bu haberler geçen haftasonu, fotoğraf ve sosyal medya ile ilgili bloglarda ”yeni savaş videoda” başlığıyla sunuldu.

 

İşte o uygulamalar

Twitter, sadece 6 saniyelik videoların paylaşıldığı Vine isimli yeni mobil ve tablet uygulamasını geçtiğimiz ayın son günlerinde duyurmuştu. Video paylaşımında YouTube’dan sonra sosyal medyanın en büyüğü olan Vimeo da Echograph uygulamasını geçen hafta içinde açıkladı. Peki bunlar ne anlama geliyor ? Twitter, Vimeo ve diğer büyük isimler yeni arayışlar peşindeler. Bu markalar, İngilizce’de “the next big thing” denilen, dilimize çevirirsek “sıradaki büyük şey” diyebileceğimiz, sosyal medyada milyonları peşinden sürükleyecek yeni uygulamalar yeni markalar yaratmak istiyor. Sosyal medyada kullanılabilecek iki ana unsur var, bunlardan biri fotoğraf diğeri de video. 2013′ün ilk çeyreğinde video uygulamaları öne çıktı. Vine ve Echograph (ki aslında Echograph’i fotoğraf uygulaması kategorisine de alabiliriz) de bunlardan ikisi.

 

Vine 

Öncelikle Twitter’ın duyurduğu Vine’a bir göz atalım. Vine aslında Twitter tarafından satın alınan bir şirket. Twitter ve Vine ekibinin birlikte hazırladıkları yeni uygulamada attığınız Tweetlere 6 saniyelik döngü şeklinde (loop) videolar eklemek mümkün olacak. Yani çektiğiniz videoları Vine aracılığı ile çok kolay bir şekilde işleyeceksiniz ve bunu Facebook ya da Twitter üzerinden paylaşabileceksiniz. Vine’ın paylaşım seçeneklerinin önümüzdeki günlerde artırılabileceği de belirtildi. Facebook ile Instagram arasındakine benzer bir ilişkiyi Twitter da Vine ile kurdu. Vine, Twitter’dan bağımsız bir şirket olarak yoluna devam ediyor aslında. Twitter’ın 140 karakterlik sınırlamasına benzer bir sınırlama da Vine’da 6 saniye ile oluşturulmuş. Vine’ı 6 saniye süren fotoğraf kareleri gibi düşünün. Vine’ın medyadaki ilk kullanımlarına bakarsak, ABD’deki online bir gazetenin video muhabirlerinden Cyrus Moussavi bu uygulamayı medyada ilk kullanan isimlerden. Haber sitesinin twitter hesabından da yollanan Cyrus Moussavi’nin Vine videolarına bir örnek aşağıda yer alıyor.

 

Echograph
Sosyal medyanın bir diğer önemli markalarından Vimeo’nun önceki gün tanıttığı Echograph’ı ise şu kelimelerle özetleyebiliriz : İçinde küçük bir video barındıran fotoğraf. Echograph’i yükleyip ilk kullandığınızda uygulama size gerçekten “Vay be” dedirtiyor. Kısaca anlatırsak, bir video çektiniz diyelim. Bu videoyu Echograph uygulamasında açıyorsunuz. İstediğiniz en az 5 saniyelik bir bölümü seçiyorsunuz ve OK işaretine basıyorsunuz. Bir sonraki adımda, bu seçtiğiniz bölüm içinden bir fotoğraf karesi alıyorsunuz ve yine OK işaretine basarak son adıma geliyorsunuz. Son adımda seçtiğiniz video ve fotoğraf  üstüste iki katman olarak geliyor. İlk katmanda fotoğraf, altta ise video var. Fotoğraf üzerinden hareket etmesini istediğiniz alanı elinizle siliyorsunuz ve alttaki katmanda bulunan video kısmı silinen bölgeyi dolduruyor. Bu işlemi de tamamladıktan sonra OK diyorsunuz ve bu ”fotoğraf – video” karışımı Echograph’i istediğiniz sosyal medya aracılığıyla paylaşıyorsunuz. Echograph’le ilgili bir not : Dosyalar hareketli olduğu için jpeg değil gif formatında. Henüz çok yeni bir program olan Echograph’in yaygın olup olmayacağı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak ancak bu uyglamanın pek çok fanatiğinin olacağını ve yeni bir görsel “şey”in ortaya çıktığını söylemek mümkün.

Hemen altta bir Echograph örneği.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki video Echograph’in nasıl yapılacağını İngilizce olarak anlatıyor.
[ylwm_vimeo]43200981[/ylwm_vimeo]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>