Yılın Basın Fotoğrafları 2011 kitabı yayımlandı

no images were found

Basında önemli yarışmalarından biri olan ve 28 yıldır aralıksız olarak  devam eden Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın kitabı yayımlandı.

Kapağında Reuters Foto Muhabiri Ümit Bektaş’ın Yılın Basın Fotoğrafı seçilen Van Depremi’nde Yunus Geray’ın enkazdaki fotoğrafının yer aldığı kitapta 212 kare fotoğraf bulunuyor.

Düzenlenen yarışmanın amaçlarından birisinin de gazete sayfalarında tek günlük ömrü olan fotoğrafları sergiler ve basılı yayınlarla kalıcı birer eser haline getirmek olduğunu belirten TFMD Başkanı Rıza Özel şöyle konuştu :

“Türkiye’nin en uzun soluklu bu organizasyonunun 1989 yılından bu yana her yıl yayımlanan kitapları artık birer kaynak eser olarak değerlendiriliyor. Bu kitaplar, bir çok fotoğrafseverin ve koleksiyoncunun kütüphanesinde ön sıralarda yer alıyor. Basın fotoğrafçılığına farkındalık yaratmak ve foto muhabirliği mesleğini tanıtmak için de önemli bir eser.”

Bu yılki yarışma

Bu yıl jürisinde İngiltere’den İnternational Herald Tribune Fotoğraf Editörü GaiaTripoli ve Fransa’dan Le Monde Fotoğraf Editörü Maria Sumalla’nın da aralarında bulunduğu Türkiye’deki önemli gazete ve ajansın yöneticileri, fotoğraf editörleri, medya örgütlerinin temsilcileri ile üniversitelerden akademisyenler yer aldığı yarışmanın başvuruları Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin sitesinden online olarak alınıyor.

Yılın Basın Fotoğrafları’2012 jüri toplantısı ise 8-10 Şubat tarihleri arasında Antalya’da Rixos Downtown Otel’inde yapılacak.

Geçtiğimiz yıl 2 bin 656 kare fotoğrafın katıldığı VakıfBank – TFMD Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’nın bu yılki başvuruları ise 20 Ocak’a kadar sürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>