Kamyon şoförü savaş fotoğrafçısı!

Turist (!) Fujimoto Suriye’de.

Kamyon şoförü Toshifumi Fujimoto, yıllık izinlerini “normal” turistler gibi ülkesinin ya da dünyanın gözde tatil mekanlarında geçirmiyor. 45 yaşındaki bu sıradışı Japon, kendini “savaş turisti” olarak tanımlıyor. Fujimoto bugünlerde şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye’de cephenin en ön saflarında fotoğraf çekerek tatilini geçiriyor. Suriye’den önce de Yemen ve Kahire’deki gösteri ve çatışmaların yaşandığı meydanlardaydı kamyon şoförü Fujimoto.

“Gezilerimi kendi başıma planlıyor ve yapıyorum. Çünkü tur rehberleri benimle çatışmaların ön cephelerine gelmeyi istemiyor” diyor Toshifumi Fujimoto.  Bu tür gezilerin daha heyecanlı olduğu ve salgıladığınız adrenalinin hiçbir şeyle kıyaslanamayacağını savunan Fujimoto, “büyüleyici” olarak nitelediği bu gezilerden çok keyif aldığını söylüyor.

Fujimoto, “keskin nişancılardan (sniper) korkmuyor musunuz?” diye soran gazetecileri, “neden korkayım ki, onların hedefi değilim çünkü ben sadece bir turistim. Bu bölgelerde asıl tehlikede olan sizlersiniz, yani gazeteciler” diye soğukkanlı bir şekilde yanıtlıyor.  Japon şoför, vurulmaktan, öldürülmekten korkmadığını da, “ben bir tür samuray ve kamikaze karışımıyım” cümleleriyle şaka yollu vurguluyor.

Fujimoto, maliyetini kendisinin karşıladığı gezilerinden fotoğraflarını Facebook sayfasında paylaşıyor. Bu fotoğraflar arasında katliam ve ceset görselleri de bulunuyor. Başına birşey gelmesi halinde üzülecek yakını olmadığını da söyleyen Fujimoto, “bir süre önce boşandım, hiç arkadaşım da yok” diyor.

“Savaş turisti” bir sonraki rotasını da şimdiden belirlemiş: Afganistan’daki Taliban’ın kontrolu altındaki bölgeler!

 

Kamyon şoförü Toshifumi Fujimoto’nun facebook sayfası

https://www.facebook.com/toshifumi.fujimoto.52/photos_stream

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>