Instagram: “Yanlış anlaşıldık”

Instagram’ın iki kurucu ortağından biri olan Kevin Systrom

Instagram’ın önceki gün duyurduğu yeni gizlilik sözleşmesinde kullanıcı fotoğraflarının kullanıcıya hiçbir bedel ödemeden satılacağı yorumu çıkınca ve bu durum New York Times’da haber olunca sosyal medya ağı dün çok ciddi tepkilerle karşı karşıya kalmıştı. Facebook’un bu sene içinde 1 milyar dolara satın aldığı Instagram, çığ gibi büyüyen tepkiler karşısında bir açıklama yaptı.

Yeni gizlilik sözleşmesine tepkiler karşısında Instagram’ın Mike Krieger ile birlikte iki kurucu ortağından olan ve hala şirkette üst düzey yönetici olarak çalışmaya devam eden Kevin Systrom, bir açıklama yaparak yanlış anlaşılma olduğunu ve bunun düzeltileceğini söyledi.

Artık bir yanlış anlaşılmamı var yoksa tepkilere karşı bir geri adım mı bilinmez ama Systrom, Instagram’ın şirket blogunda yaptığı açıklamada şöyle diyor :

”Biz bu değişiklikleri yaptıktan sonra pekçok kullanıcının kafasının karıştığını ve üzüntü duyduğunu gördük. Medyadaki tepkileri ve geri bildirimleri okuduktan sonra yeni sözleşmede birkaç değişiklik yapmaya ve sizin fotoğraflarınıza tam olarak ne olacağıyla iligli daha net ifadeler kullanmaya karar verdik”

Instagram’ın bir ticari kuruluş olarak ortaya çıktığının altını çizen Systrom, ama bu ticari olayda tabiki kullanıcıları satmak gibi bir durumun söz konusu olmayacağını vurguladı.

Durumun Facebook’takine benzer sponsor reklamlarından ibaret olduğunu söyleyen Instagram’ın kurucularından Systrom,açıklamasına şöyle devam etmiş. ”Sizin takip ettiklerinizin hangi iş kollarıyla ilgilendiğini bilmek size de katkı sağlar. Sizin ürettikleriniz, takip ettikleriniz ve profiliniz üzerine bir sponsorluk durumu söz konusu. Instagram kullanıcıları kendi içeriklerinin tek sahibidir ve biz kurucular olarak fotoğraflar üzerinde herhangi bir hak iddia etmiyoruz. Her türlü görüş için teşekkür ederiz ve sizi dinlemeye devam ediyoruz”

Instagram’a ünlülerden de tepkiler geldi

Instagram’ın yeni sözleşmesiyle ilgili haberlerin dün yayınlanmaya başlamasının ardından sosyal medya ağını kullanan Hollywood yıldızları, ünlü fotoğrafçılar, siyasetçiler ve hatta Instagram’ı satın alan Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg’in düğün fotoğraflarını çeken Noah Kalina’dan bile bu yeni politikaya tepkiler geldi. Türkiye’de de pekçok kullanıcının tepki gösterdiği Instagram’da, protestocular ya sayfalarına siyah boş bir imaj yüklediler ya da aşağıdaki örneklerde olduğu gibi belirli yazılarla Instagram hesabında durumu protesto ettiler.

;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>