Instagram sahibine bedel ödemeden fotoğraf satacak

Dünyanın en popüler fotoğraf paylaşma ağı haline gelen Instagram’ı bu yıl ortalarında 1 milyar dolar gibi yüksek bir rakama satın alan Facebook’un, bu kanaldan para kazanmak için politika değişikliğine gittiği duyuruldu.
Kullanıcıların tepkisi çeken yeni gizlilik politikası 16 Ocak 2013′te devreye girecek.
Bu sözleşmeye göre, Instagram size sormadan kullanıcı adınızı, fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi kullanabilecek, bunun karşılığında ise size herhangi bir bedel ödemeyecek.
Geçtiğimiz hafta, Facebook’un yeni gizlilik politikasına geçişinin başlamasından sonra, bu politikada yer alan Facebook ve Instagram arasında veri paylaşımı ile ilgili de bir madde dikkat çekmisti. Aynı madde Instagram için de geçerli olacak ve Instagram, Facebook’un sahibi olduğu diğer şirketlerle “kullanıcı içeriğini ve bilgilerini” paylaşma hakkına sahip olacak.
Tüm bunlara ek olarak çerezler, yer bilgileri, aygıt tanımlamaları ve diğer bilgiler de yine bilginiz olmadan kullanilabilecek.
Bu koşulları kabul edenler ise farkında olmasalar da Facebook’un reklam uygulamalarına katkıda bulunmuş olacaklar.

Yeni uygulamaya dahil olmak istemeyenler
NBC’de yer alan haberde, yeni politikaya dahil olmak istemeyen Instagram kullanıcılarına tek yol olarak fotoğraflarla birlikte üyeliği silmeleri gösteriliyor. Bunun dışında herhangi bir yöntem su an için yok.

Fotoğrafçılarına para ödemeyen ajans
Instagram’ın yeni politikasi bu sosyal medya ağını dev bir fotoğraf ajansına dönüştürürken, dünyada bir örnegi olmayan şekilde fotoğrafçılarına da para ödemeyen bir ajans haline getirecek. Üstelik, sadece fotoğraf yükleyen kullanıcılar değil, Instagrama üye olmayan ancak herhangi bir fotoğrafta “model” olarak bir şekilde yer alanlar da mağdur olacaklar.
Fotoğrafçıları, yeni uygulama konusunda uyarmak istedik. Yeni uygulamaya gelen tepkiler ve açıklamalarla ilgili bilgilendirmelerimiz devam edecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>