Kaç megapiksele ihtiyacım var ?

Fotoğraf makinelerinde analogdan dijitale geçtikten sonra en çok karşılaştığımız kelimedir megapiksel.

Megapiksel savaşlarının yaşandığı 2010′lu yıllarda fotoğraf makinesiyle ilgili gelen sorular da hep megapiksel ile ilgilidir :

Kaç megapiksellik fotoğraf makinesi almalıyım ?

Nikon / Canon’un son çıkardığı kamera kaç megapikselmiş ?

Makinem şu kadar megapiksel.Seninki kaç ?

Ama Asıl sormamız gerekeni atlarız hep: Kaç megapiksele ihtiyacım var ?

Bu yazıda size bunun cevabını vermeye çalışacağız.  Tabi, profesyonel olarak bu işi yapmıyorsanız, detaylar sizi ilgilendirmiyor sadece cevabı istiyorsanız, hemen söyleyelim: İhtiyacınız olan toplam 5 megapiksel. Yani 5 milyon piksel. Öyle şatafatlı 16.8, 24.6, 36.2 milyon piksel gibi rakamlar önemsiz. Detayları merak ediyorsanız ve bu konuda bilgilenmek istiyorsanız anlatalım.

Megapiksel nedir ?

Megapiksel, bir milyon piksel demektir. Yani, bir fotoğraf karesinin üzerindeki bir milyon tane küçük renkli nokta 1 megapikseldir. Daha fazla megapiksel daha iyi bir fotoğraf gibi görünse de aslında tam tersi de olabilir. Fotoğrafın kalitesini etkileyen sensör, ışık, lens gibi pek çok etken var. Biz burada size megapikseli anlatacağız.

VGA’den Megapiksel’e çözünürlüğün gelişimi

Henüz megapiksel savaşlarının yaşanmadığı ilk dijital fotoğraf makineleri döneminde bu rakam 1 megapikselin altındaydı. 1990′ların sonuna doğru, VGA kelimesiyle ifade ediyorduk çözünürlüğü. Video Graphics Array, Türkçesiyle Görüntü Grafiği Dizisi tam anlatımıyla o zamanki bilgisayar ekranı çözünürlüğü olan 640×800′dü. İlk dijital fotoğraf makineleri 640×800 VGA, yani 300 bin pikseldi. 640×800 VGA’lik ”yüksek çözünürlüklü” fotoğraf makineleri ekranda görülebilecek kadar büyüktü.

640×800 VGA’lik 1998 yılına ait bir dijital fotoğrafı, günümüzün 2880×900 çözünürlüklü bilgisayar ekranına koyarsanız ”thumbnail” boyutunda, yani kibrit kutusu kadar kalır.

2000′lerle birlikte, teknoloji geliştikçe bilgisayar ekranı çözünürlükleri de gelişti ve tabi dijital kamera sensörleri de. 1.2 megapiksellik sensörler çıktığında bu büyüleyici bir rakamdı ama baskı almak için hala yeterli değildi. Ne zaman ki 3 megapiksel sınırı geçildi, artık normal baskı boyutuna yaklaşılmıştı. 3 MP’den sonra ise megapiksel savaşları başladı. Canon ve Nikon arasında geçen rekabette her yıl birkaç megapikselin arttığı mücadelede Nikon en son bu yıl çıkardığı D800 ile 36 megapiksellik kamerasını ilan etti.

”Ben hatıra fotoğrafı çekip, internette paylaşacağım” diyorsanız..

Fotoğraf makinesi satın almak için bir teknoloji mağazasına girip fotoğraf standındaki görevliden yardım isterseniz size ilk gösterecekleri oradaki en yüksek çözünürlüklü fotoğraf makinesi olur ve megapikselin fotoğraf makinesinde ne kadar önemli olduğunu anlatan hikayeye başlarlar. Bu aslında en büyük YANLIŞtır.

2 megapiksellik bir fotoğraf makinesiyle çekilen bir kare 1600X1200 piksellik bir karedir. Bu, çoğu bilgisayar ekranından büyük. Yani 2 megapiksellik bir fotoğraf, profesyonel değil de gezi ve hatıra çekimleriyle kendi fotoğraf arşivini tutan standart kullanıcılara masaüstü, cep telefonu ya da tablet bilgisayarda bakmak için fazlasıyla yeterli. Geriye sizin için tek bir kriter kalıyor : Baskı. Çektiğiniz fotoğrafı ne kadar büyüklükte bastıracaksınız ? (Ya da bastırıyor musunuz ?)

Baskı Boyutu     Gerekli Megapiksel 

10×15 cm                            2 MP

13×18 cm                            3 MP

20×25 cm                            5 MP

30×45 cm                            7 MP

Yukarıdaki tablo size kaç cm’lik bir baskı için ne kadar megapiksele ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Yani 20×25 cm’lik bir baskı alacaksanız 5 megapiksellik bir fotoğraf makinesi yeterli. Hesap bu kadar basit aslında. Bir düşünün, bu güne kadar kaç tane 20×25 cm’in üzerinde fotoğraf bastırdınız ? 20×25 cm baskı ideal baskı boyutları arasında en büyük olanıdır. Yani genel kullanıcılar için 5 megapikselden fazlası, bilgisayarda boşa yer işgal eden dosyalar ve harcanan fazla paradan başka bir anlam ifade etmiyor.

Tabi bu profesyonel kullanıcılar için aynı anlama gelmiyor. Yüksek megapikselli bir fotoğrafı kadrajladığınızda baskı kalitesinde eksilme olmaması gibi bazı avantajları  var.

Mağazada sorulacak sorular

Bir mağazaya gittiğinizde artık ortalama kaç megapiksele ihtiyacınız olduğunu öğrendiniz. Pikseli çok yüksek olmayan fiyatı daha uygun fotoğraf makinelerine bakarken şimdi başka kıyaslamalara dikkat etme zamanı. Mağazadaki görevliye yönelteceğiniz sorular arasında şunlara dikkat edin : Optik zoom’u kaç ? Yüz tanıma özelliği var mı ? LCD ekran boyutu ne kadar ? Batarya ömrü nedir ? Yüksek ISO’da düşük noise/kumlama özelliği var mı ?

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>