Instagram’a rakip geliyor: Twitter filtreleri

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in yüklediği filtreli fotoğraflardan biri

Akıllı telefonlardan fotoğraf paylaşımında, “büyük oyuncular” arasındaki savaş kızışıyor. Fotoğraflarının Twitter üzerinden paylaşımını yakında kaldıracağını ilan eden Instagram’ın bu hamlesinin arkasındaki olayın, Twitter’ın da Instagram tarzı retro fotoğraf filtreleri üzerinde çalışmasının olduğu öğrenildi.

AllThingsD sitesi yazarı Mike Isaac’ın aktardığı bilgilere göre, Twitter’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı retro fotoğraf filtreleri, çok yakında Twitter’ın akıllı telefon uygulamasına adapte edilecek. Üstelik, yeni uygulamanın testlerini de bir süredir Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey bizzat yapıyor. Dorsey’in kendi twitter hesabından paylaştığı fotoğraflarda kullanılan filtreler ne İnstagram’a, ne Hipstamatic’e ne de bir başka iphone/android fotoğraf uygulamasına benziyor. Daha çok 1960′ların Kodachrome’larını andıran fotoğraflardaki filtrenin, Twitter’ın kullanacağı retro filtrelerden sadece biri olduğu düşünülüyor.

2 yıl gibi kısa bir süre önce kurulan ve bir anda çok popüler olan İnstagram, bilindiği gibi bu yıl içinde Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmıştı. Fotoğraf paylaşımının giderek sosyal medyanın en önemli unsurlarından biri haline gelmesini istatistikler de doğruluyor. ABD’deki son araştırmada Şükran Günü’nde 10 milyondan fazla fotoğraf İnstagram’a yüklendi. Bir diğer şekilde açıklarsak saniyede 200 kare gibi inanılmaz bir rakam ortaya çıkıyor. Bu rakamlar da fotoğraf paylaşım pazarının, bu alanda faaliyet gösteren bilişim şirketleri tarafından niye bu kadar önemsendiği hakkında fikir veriyor.

Facebook, Google ve Twitter’ın filtreli fotoğraf savaşı

Son dönemde, sektörün büyük isimleri arasında yaşanan fotoğraf paylaşımı savaşından haberdar olmadığınızı düşünerek bu konuyla ilgili size birkaç bilgi daha verelim. Facebook, geçen ay retro filtreleri Iphone uygulamasına sessiz sedasız eklemişti. Önceki hafta da Google, Eylül ayında satın aldığı Snapseed isimli filtreli fotoğraf uygulamasını, hem kendi akıllı telefon yazılımı Android’de hem de Iphone kullanıcıları için ücretsiz yaptığını duyurdu. Bu program geçtiğimiz günlere kadar Apple Store’larda 4.99 Dolar’a satılıyordu.

Anlayacağınız “filtreli fotoğraf uygulaması” savaşı fotoğrafı sosyal medyanın açıkara en önemli unsuru haline getiriyor. Fotoğraf her geçen gün daha da sosyalleşiyor.

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in son 15 günde yüklediği bazı filtreli fotoğraflar :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>