Nikon: Lens temizlerken “nefes” kullanmayın

Lens temizlerken ”nefesle buğu yapma yöntemi”, taşıdığı asitler yüzüden zararlı

Nikon’un geçen günlerde lens temizliğiyle ilgili yaptığı yeni açıklama, çoğu fotoğrafçıların pratikte kullandığı “nefesle buğu yaparak temizleme” yönteminin tamamen zararlı bir davranış olduğunu ve lense zarar verdiğini ortaya koydu.

Nefesimizin içinde bulunan yüksek orandaki asitin, lens camına ciddi oranda zarar verdiğini belirten Nikon yetkilileri, en iyi temizleme yönteminin piyasada satılan temizleme solüsyonları ve bir lens bezi olduğunu belirtti.

Zorunlu durumlarda çok seyrek uygulanan ”nefesle temizleme” yöntemi lensleri öldürmese de sık kullanımda riski arttırdığı vurgulanan Nikon’un açıklamasında şunlara dikkat çekildi:

“Asla nefes veya herhangi bir solvent kullanmayın. İlk önce hava püskürten küçük fırçalardan kullanarak lens üzerindeki tozlardan kurtulun. Daha sonra, temizleme solüsyonundan bir ya da iki damla damlatarak lens beziyle dairesel şekilde temizleyin. Temizlemeye merkezden başlayın.

Eğer, yanınızda yukarıda saydıklarımızdan herhangi biri yoksa, kuru ve yumuşak bir bez parçası (tişört gibi) kullanın. Asla nefesle buğu yöntemini uygulamayın. Nefeste bulunan yüksek orandaki asit, sıklıkla uygulandığında lens camlarına zarar verir.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>