Güvenlik uzmanı McAfee’nin fotoğraf dalgınlığı

Milyonlarca insanın internet güvenliğini yaptığı yazılımla sağlayan McAfee, kendi güvenliğini sağlayamadı.

John McAfee’nin (solda) başına iş açan o fotoğraf

Kendi adıyla kurduğu güvenlik yazılımı bir zamanlar tüm Windows kullanıcılarının bilgisayarında yüklü olan John McAfee, Belize’de komşusunun öldürülmesi üzerine kayıplara karışmış ve Guetemala’dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu. Polisin her yerde aradığı ve yeri hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan ultra-zengin işadamı McAfee’yi, çektirdiği bir fotoğrafın exif bilgileri ele verdi.

Vice Dergisi önceki gün ultra zengin işadamına bir şekilde ulaşmış ve ”Şu an John McAfee ile birlikteyiz, Enayiler” diyerek derginin Yayın Yönetmeni Rocco Castoro ile Mc Afee’yi bir arada gösteren sağdaki fotoğrafı yayınlamıştı. Ardından, fotoğrafın exif bilgilerinin silinmediği ortaya çıkmış ve başka bir yerde bu bilgiler yayınlanmıştı. Iphone 4S ile çekilen bu fotoğrafın tüm ”metadata” yani ”exif” bilgileri duruyordu. Ancak işler bundan sonra daha da karıştı.

McAfee’nin bulunduğu yerin enlem-boylam bilgilerinden fotoğrafın çekim tekniklerine, dosya büyüklüğünden kullanılan lens detaylarına kadar herşey exif bilgilerinde mevcuttu. Bu bilgilere göre McAfee, Guetamala’da Rio Dulce’deki deniz kenarında bir komplekste, Ranchon Mary’nin yüzme havuzunun orada gözüküyor.

Önce inkar, sonra kabul etti

Bu olayın ortaya çıkmasının ardından, McAfee kendi blogundan bir açıklama yazarak, ”Vice Magazine’i ben yanılttım. Fotoğraf benim Iphone’umla çekildi ve ben fotoğrafı göndermeden önce tüm bilgileri değiştirdim” dedi.

Ancak McAfee daha sonra bu açıklamasını da değiştirerek, ”Fotoğraf doğru. Vice’ın hatası yüzünden böyle oldu. Şu an tüm röportaj taleplerini geri çeviriyorum ve kimseyle görüşmeyeceğim artık. Risk almak istemiyorum” dedi.

 İşte o bilgiler :

Fotoğrafın metadatalarından elde edilen bilgiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğrafın metadatalarından elde edilen bilgiler

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>