İphone uygulaması Hipstamatic, Damon Winter’a en prestijli fotoğraf ödüllerinden birini kazandırdı

Damon Winter’ın Hipstamatic fotoğrafları

New York Times’ın Pulitzerli foto muhabiri Damon Winter, iphone’un en popüler ”application”larından Hipstamatic ile Afganistan’da çektiği fotoğraflarla dünyanın en önemli fotoğraf yarışmalarından olan Picture of the Year International’da (POYI) ücüncülük ödülü aldı. Bu, basın tarihine de bir ilk olarak geçti.

Dijital çağın getirdiği yenilikler basın sektöründe pek çok dönüşümü de beraberinde getiriyor.. Damon Winter da Poytner’da katıldığı söyleşide yapılan eleştirilere cevap vermiş.

Görsel medya açısından bir ilk olan ve beraberinde pek çok değişikliği de getireceğini düşündüğüm Winter’ın Hipstamatic macerasını Anadolu Ajansı için yazdım. Pek çok gazetede de yer alan haberi aşağıda detayları ile görebilirsiniz.

Afganistan’da Amerikan askerlerini çekti

ABD’nin Afganistan’daki operasyonlarını izlemek üzere gazetesi New York Times tarafından görevlendirilen Pulitzer ödülü sahibi foto muhabiri Damon Winter, akıllı telefonlara yüklenen popüler fotoğraf programı “Hipstamatic” ile çektiği fotoğraflarla “Pictures of the Year” (Yılın Fotoğrafları) yarışmasında ödül aldı.

Dünya basın tarihinde böylece ilk kez bir cep telefonu aracılığıyla çekilen fotoğraflar uluslararası alanda saygın bir yarışmada ödül alırken, ABD basın camiasında bu durum tartışmalara da neden oldu.

Bazı basın kuruluşları ve dernekleri, akıllı cep telefonu modeli iPhone’a yüklenen “Hipstamatic” programının farklı fotoğraf filtrelerini kullanarak yarattığı karelerin gerçek renkleri yansıtmadığını ve “fotoğraf” olarak değerlendirilemeyeceğini savundu.

Damon Winter’ın Hipstamatic fotoğrafları

Dünyanın en saygın gazeteleri arasında gösterilen New York Times’ta da yayımlanan savaş fotoğraflarının “basın fotoğrafçılığının geleceği” açısından soru işaretleri yarattığı görüşü dile getirildi.

Foto muhabiri Winter ise Poytner Enstitüsünde katıldığı bir programda kendini savundu. Winter, yarışmada üçüncülük kazanan fotoğraflarıyla ilgili olarak, “Afganistan’da savaşan Amerikan askerleri sürekli cep telefonlarıyla birbirini çekiyorlar. Ben de onların yaptığını biraz daha fotoğrafçı gözüyle belgeselleştirmek istedim. Bu program sayesinde fotoğraflarda bazı detayları yakalamamın daha etkili olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“Birincilik ödülü alan fotoğrafın da siyah-beyaz bir kare olduğunu” kaydeden Winter, “Biz dünyayı siyah-beyaz görmüyoruz. Üstelik alan derinliği çok yüzeysel tutulmuş ve bu sayede ana konuya odaklanma sağlanmış. Biz dünyayı böyle de görmüyoruz. 1.2 diyafram ile çekilmiş bir fotoğraf. İnsanlar dünyayı 1.2′lik bir lensin sağladığı şekilde görmüyorlar. Bu durumda birincilik kazanan fotoğrafa da gerçek dememiz mümkün değil” dedi.

Afganistan’da bulunduğu sırada cep telefonunun bazı yerlerde çekmediğini, bu yüzden “Hipstamatic”in güncellemelerini yükleyemediğini kaydeden Winter, bu duruma üzüldüğünü, çünkü güncellemeleri yüklese daha farklı filtrelerin kullanıldığı fotoğraflar elde etme şansı doğacağını belirtti.

Winter : ”Plastik fotoğraf makineleri bile kullanıyorlar”

Yarışmada ödül kazandıktan sonra bir televizyon programına da katılan Winter, foto muhabirliğinin artık 1990′lar ve 2000′li yılların başındaki şekliyle yapılamayacağını savundu.

Gazetelerin ve haber ajanslarının klasik fotoğraf anlayışı yerine dijital gazeteciliğe uygun, geleceğe dönük yeni projeleri uygulamaya koyduklarını ifade eden Winter, foto muhabirlerinin de entelektüel birikimleri ve edindikleri bilgiler ışığında kendi tarzlarını yarattığını söyledi.

Damon Winter’ın Hipstamatic fotoğrafları

Winter, gazetesi adına pek çok savaşa gittiğinin altını çizerek, bazı ünlü fotoğrafçıların plastik fotoğraf makineleri kullandığına bile şahit olduğunu belirtti. Yaptıkları işi görsel bir hikaye anlatma şeklinde değerlendiren Winter, yeni medya çağında bunu farklı araçlar kullanarak yapmanın mümkün olduğuna işaret etti.

Hipstamatic’i 2 milyon kişi kullanıyor

iPhone telefonlarının kamerasını kullanarak farklı renklerde ve efektlerde fotoğraflar ortaya çıkaran Hipstamatic programı, aslında 1980′li yıllarda üretilen ve piyasaya sürülen, ancak 200 adetten fazla satamayan plastik bir fotoğraf makinesinin akıllı telefonlara yönelik uygulaması olarak ortaya çıkarıldı.

Orijinalinin aksine, telefon kullanıcıları tarafından çok tutulan ve bugüne kadar iki milyonu aşkın kişinin yüklediği program, günümüzde hayli popüler hale geldi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>